Jdi na obsah Jdi na menu
 

ZÁNĚTY (HNISAVÉ)

Kontryhel žlutozelený Jednu vrchovatou čajovou lžičku kontryhelu na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva Obrazekaž tři šálky čaje denně.

Obklad z kontryhelu Při těžce se hojících, hnisavých, bodných a řezných ranách bychom měli kromě pití čaje přikládat na ránu i obklad z čerstvých bylinek. Čtyři vrchovaté hrsti čerstvých bylin rychle opláchneme a rozdrtíme válečkem na dřevěné desce. Tuto masu přiložíme na ránu a upevníme lněným šátkem. Necháme působit několik hodin, ránu umyjeme čistou vodou a obklad zopakujeme.Obrazek

ZÁNĚT

Heřmánek pravý Jednu vrchovatou čajovou lžičku heřmánku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.
 
ObrazekŠalvěj lékařská Jednu vrchovatou čajovou lžičku šalvěje lékařské přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

 Obklad ze šalvěje lékařské Při zánětu mandlí, bolestech hrdla, zánětech zubů, zánětu dutiny ústní a hltanu doporučujeme teplé obklady ze šalvějového čaje. Čistý šátek namočíme do šalvějového čaje, ovineme okolo krku a upevníme obinadlem nebo šátkem. Kromě toho doporučujeme tímto čajem i několi­krát denně kloktat.

ZÁMĚT HLTANU   Obrazek

Řepík lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku řepíku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Čajem kloktáme dvakrát denně, ráno a večer.

ObrazekŠalvěj lékařská Jednu vrchovatou čajovou lžičku šalvěje přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Kloktáme ráno a večer. Kromě toho můžeme čaj aplikovat formou obkladu. Kousek vaty namočíme do čaje a přiložíme na bolestivé místo.