Jdi na obsah Jdi na menu
 

Žaludeční vředy -

žvýkejte při po­tížích lékořicový kořen  nebo berte dávku l ml práš­kového kořene denně (silné dávky přejímají). Nálev z korunních líst­ků měsíčku užívaný třikrát denně, zvláště  kombinovaný s kořenem proskurníku, uklidňuje a pomáhá hojit Žaludeční vředy. Při žaludečních a dvanácterníko-vých vředech působí čaj z lipoho květu protizárnětlive. 

Bolesti žaludku

Ostrá či déle trvající bolest v žalud­ku vyžaduje odbornou lékařskou diagnózu. Pro ty, kteří vědí, co pů­sobí jejich zdravotní obtíže, mohou být byliny užitečné, pokud je jejich stav sledován.

K uklidnění a zhojení žaludku pijte heřmánkový čaj pro jeho protizánětlivý účinek či proskurník  podle potřeby. Trávicí obtíže uklidní v Evropě po­měrně neznámý jilm (Ulmus rubra) v prášku. Je zároveň i vhodný a zdravý pro ty, kteří nemohou jíst tuhou stravu, a podává se dětem starším 12 měsíců. Připravte kaši z 8-15 ml drcené kůry a trošky stu­dené vody. Vmíchejte 225 ml hor­kého mléka a podle chuti oslaďte medem.

Při žaludečních křečích způsobe­ných špatným trávením pijte nálev z antiseptické šanty kočičí

Žaludeční čaj

Puškvorec obecný 5 lžiček puškvorce,4lžičky listu vachty,4 lžičky natě peliňku,3 lžičky plodu jalovce,3lžičky natě žeměžluče,3 lžičky natě máty.Jednu lžícisměsy namočíme do vlažné vody na 8 hodin.Potom ji zahřejeme,pozor nesmí vřít/přikryjeme a necháme 20 minut louhovat.Čaj přecedíme a pijeme vždy půl hodiny před jídlem několik doušků.

 

PÁLENI ŽÁHY   Obrazek
 
Měsíček lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku měsíčku na šálek přelijeme vařící vodou. Necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.
 
Řebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme vařící vodou. Necháme odstát. Pijeme po doušcích dva až tři šálky čaje denně.
 
ObrazekŠťavel obecný Jednu polévkovou lžíci čerstvých listů šťavele obecného přelijeme 1/2 litrem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a necháme vychladnout. Denně vypijeme dva šálky šťavelového čaje.

 

ONEMOCNĚNÍ ŽALUDKUObrazek 

Heřmánek pravý Jednu vrchovatou čajovou lžičku heřmánku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.

ObrazekPuškvorec obecný Jednu zarovnanou čajovou lžičku puškvorcového kořene namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Před každým ze tří hlavních jídel, i po nich, vypijeme po jednom doušku. Denně smíte tedy vypít jen šest doušků puškvorcového čaje. Více vypít nesmíte!Obrazek

Koupel ze šalvěje 100 g šalvěje namáčíme 12 hodin v nádobě s obsahem pěti litrů studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a přilijeme do koupele. Voda koupele by měla pokrývat ledviny. Po 20minutové koupeli se nemusíme utírat, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.

PLYNATOST ŽALUDKU

ObrazekPuškvorec obecný Jednu zarovnanou lžičku puškvorcového kořene namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme a přecedíme. Ožíváme po jednom doušku před a po hlavních jídlech, Ne více! Doporučujeme nalít celou dávku do vyhřáté termosky.

ŽALUDEČNÍ POTÍŽEObrazek

Řebříček obecný

Vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme ráno a večer po jednom šálku čaje.

ŽALUDEČNÍ KŘEČE
Kopřiva Vrchovatou čajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích tři šálky čaje denně.
ObrazekMateřídouška obecná Jednu vrchovatou čajovou lžičku mateřídoušky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a v průběhu dne vypijeme dva šálky čaje.
Měsíček lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku měsíčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích ráno a večer po jednom šálku čaje.
Polštářek s mateřídouškou Mateřídouška je účinným prostředkem i při její zevní aplikaci, formou suchého obkladu. Malý povlak na pol­štářek naplníme dostatečným množstvím bylin a přiložíme na žaludek.
Polštářek s plavuní obecnou Do povlaku na polštářek vložíme asi 100 až 200 g sušené plavuně a přiložíme na místo postižené křečí.
Řebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denní dávku tvoří ráno a večer jeden šálek čaje.Obrazek

Zábal z přesličky rolní Parní zábal z přesličky rolní nám velmi rychle uvolní bolestivé žaludeční křeče.Dvě vrchovaté hrsti přesličky rolní vložíme do síta, které zavěsíme nad vroucí vodu. Přeslička se nesmí v žádném případě namočit do vroucí vody! Stoupajícími vodními párami se přeslička ohřeje. Zabalíme ji do lněného plátna, přiložíme na žaludek a necháme působit několik hodin anebo i celou noc. Parní zábal z přesličky je účinný jen tehdy, zabezpečíme-li jej proti unikání tepla.

POTÍŽE S TRÁVENÍM  

ObrazekBolševník boršč Vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájeného bolševníku boršče přelijeme šálkem vařící vody,minuty odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně bychom měli vypít dva až tři šálky čaje.Obrazek

Čekanka obecná Jednu vrchovatou čajovou lžičku čekanky přelijeme vařící vodou, necháme odstát,přecedíme a pijeme po doušcích jeden šálek čaje denně.

ObrazekHluchavka bílá Jednu vrchovatou čajovou lžičku bílých nebo žlutých květů hluchavky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme jeden šálek čaje před obědem.Obrazek

Kostival lékařský Při těžkostech s trávením vypijeme denně dva až čtyři šálky čaje z kostivalu lékařského.
Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájeného kořene namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a nalijeme do termosky. Čaj pijeme po doušcích, neslazený.
 
ObrazekOřech vlašský Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených listů ořechu vlašského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Denně po doušcích vypijeme jeden až dva šálky čaje.

Řepík lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku řepíku přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně vypijeme dva šálky řepíkového čaje.

Šťavel obecný Vrchovatou čajovou lžičku čerstvých listů šťavele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denní dávku tvoří dva šálky čaje.

NEVOLNOST Obrazek

Esence z hlohu jednosemenného Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Denně užíváme 4 až l0 kapek esence.
 
ObrazekŘebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku na šálek čaje přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přece­díme a po doušcích pijeme jeden až dva šálky čaje denně.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hello

(RobertThilt, 3. 6. 2018 16:37)

https://liveam.tv/

Je na pultech?

(Lenka, 20. 2. 2012 11:10)

Dá se sehnat kniha o bylinkách?Jaká bylinka na co je a plus recepty?Děkuji za odpověď

Re: Je na pultech?

(Anna, 20. 9. 2013 19:47)

Knih je spousta i na aukru.Je opravdu z čeho vybírat.

Pěkné

(Martička, 13. 9. 2010 21:27)

Jsem zde poprvé,určitě ne naposled.Moc pěkné,zajímavé.Díky.