Jdi na obsah Jdi na menu
 

VŘEDY NA DÁSNÍCH

Svízel syřišťový Vrchovatou čajovou lžičkuObrazek svízele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Tímto čajem několikrát denně kloktáme. Taktéž je vhodné občas postižené místo vymýt odvarem ze svízele.

ZÁNĚT DÁSNĚ

 ObrazekOřech vlašskýJednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených listů ořechu vlašského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Tímto čajem několikrát denně kloktáme.Obrazek

Přeslička rolní Smícháme stejné množství přesličky rolní a třezalky tečkované. Připravíme čaj, kterým kloktáme několikrát denně. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijeme vařící vodou,odstát, přecedíme a mírně vychlazeným čajem kloktáme.

ZÁNĚT SLIZNICE DUTINY ÚSTNÍ Obrazek
Ořech vlašský Na zánět sliznice dutiny ústní doporučujeme výplachy čajem z ořechových listů.
Vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených listů ořechu přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a odvarem několikrát za den vypláchneme ústa.
Přeslička rolní Vrchovatou čajovou lžičku přesličky přelijeme šálkem vařící vody,odstát a přecedíme. Čajem několikrát denně kloktáme.

ObrazekŘepík lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku řepíku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a odvarem několikrát denně kloktáme.

POVLAK NA JAZYKU

Čaj z pelyňku pravéhoObrazek
Čaj z pelyňku pravého je starým, osvědčeným lidovým prostředkem proti povlaku na jazyku. Všeobecně rozšířený názor, že pelyněk pravý je neškodný, se nezakládá na pravdě. Musíme s ním zacházet velmi opatrně. Na šálek čaje použijeme jen polovinu čajové lžičky pelynku.
 

CHOROBY JAZYKA

ObrazekSvízel syřišťový Otok, bolesti a horkým jídlem popelený jazyk léčíme čerstvým svízelem. Denně potřebujeme šest až osm šálků čaje z čerstvě nasbíraného a pokrájeného svízele. Jednu vrchovatou čajovou lžičku svízele na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a celou denní dávku nalijeme do termosky. Čajem si několikrát denně vyplachujeme ústa a pár doušků i spolkneme. Tento léčebný postup opakujeme až do úplného odstranění potíží.

 

 

ZÁPACH V ÚSTECH

Příčiny zápachu jsou různorodé a musí je stanovit lékař. Může jít, například, o změnu na nosní sliznici, na mandlích, o pokažený žaludek, nedostatek žaludeční kyseliny, nebo vředy v dutině ústní. Při zánětu mandlí doporučujeme kloktat čajem ze šalvěje lékařské. Na vředy v dutině ústní doporučujeme teplý čaj ze svízele syřišťového nebo 30 až 40 kapek myrhové tinktury zředěných vlažnou vodou. Změny na nosní sliznici vyléčíme nasáváním vlažného čaje ze šalvěje lékařské. Nepříjemný zápach z úst odstraníme několika kapkami oleje z jalovce obecného. 

Babská rada je žvýkání semínek kopru vo­ňavého. Je-li příčinou zápachu z úst povlak na jazyku, pomůže nám šálek vody s polovinou lžičky pelyňku pravého.

VYSOUŠENÍ SLIZNIC

Sléz přehlížený Pocit sucha v ústech, hltanu a nose odstraňuje sléz přehlížený. Jednu vrchovatou čajovou lžičku slézu přelijeme šálkem studené vody. Máčíme 12 hodin. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a několikrát denně používáme na kloktání a vyplachování úst a hltanu. Vychlazený odvar vtahujeme nosem.

 

 

 
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář