Jdi na obsah Jdi na menu
 

KŘEČE Obrazek

Esence z tužebníku jilmového
Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Denně užíváme l0 až 15 kapek esence.

ObrazekHeřmánek pravý Při bolestivých křečích, vyskytujících se u malých dětí, se využívá léčivá moc heřmánku pravého. Jednu vrchovatou čajovou lžičku heřmánku pravého přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po soušcích 1 – 2 šálky denně.Obrazek

Jmelí bílé Jmelí bílé pomáhá odstraňovat chronické křeče. Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme a pijeme po doušcích. Podle intenzity bolestí pijeme denně až tři šálky čaje.
 
ObrazekŠalvěj lékařská Jednu vrchovatou čajovou lžičku šalvěje na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme. Denně vypijeme po doušcích dva šálky čaje.
 
KŘEČE SVÍRAVÉ   Obrazek

Mateřídouška obecná Při svíravých křečích, zvláště žaludečních, menstruačních i břišních, používáme mateřídoušku vnitřně i zevně. Běhen dne vypijeme dva šálky čaje z mateřídoušky. Na přípravu jednoho šálku čaje použijeme vrchovatou čajovou lžičku mateřídoušky. Přelijeme ji vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.

Poduška s mateřídouškou K zevnímu použití je určen teplý obklad z mateřídoušky Povlak na podušku naplníme sušenými květy a stonky a na noc jej ohřátý přiložíme na bolavé místo.

ObrazekPoduška s plavuní obecnou Do povlaku na podušku vložíme 100 až 200 g plavuně obecné a přiložíme na křečí sevřené místo.

 

PODRÁŽDĚNI SLEPÉHO STŘEVAObrazek

Listy ostružiny Jednu vrchovatou čajovou lžičku čerstvě nasbíraných, drobně pokrájených listů ostružiny přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích jeden až dva šálky čaje denně. Čaj z ostru­žinových listů pijeme tak dlouho, dokud podráždění slepého střeva neustoupí.

 

ONEMOCNĚNÍ STŘEVObrazek

Měsíček lékařskýJednu vrchovatou čajovou lžičku měsíčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři až čtyři šálky čaje denně.
ObrazekPuškvorec obecný Jednu zarovnanou čajovou lžičku puškvorcového kořene namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a po doušcích vypijeme jen jeden šálek čaje denně. Čaj rychle vychladne, a proto jej musíme před každým douškem ohřát ve vodní lázni.Obrazek
Zlatobýl obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku zlatobýlu přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Denně vypijeme dva až tři šálky čaje.

 

PRŮJEM Obrazek

Čaj z třezalky tečkované Jednu vrchovatou čajovou lžičku tře/alky na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Denně vypijeme po doušcích jeden šálek čaje.
ObrazekČesnek medvědí Kromě pročišťujících vlastností se u česneku ověřily i schopnosti upravovat činnost žaludku a střev. Na jaře sbíráme čerstvé, zelené listy česneku medvědího, umyjeme je, drobně pokrájíme a důkladně rozžvýkáme. Podobně jako petrželovou natí, posypáváme posekaným česnekem medvědím všechna jídla, jež se běžně zjemňují nebo zdobí zelenou natí pažitky a petržele. Z listů česneku medvědího lze připravit i salát anebo jej uvařit jako špenát.Obrazek
Esence z česneku medvědího Abychom si uchovali léčivou moc česneku medvědího i přes zimu, připravíme si z něj esenci.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence. Esenci užíváme čtyřikrát denně, 10 až 15 kapek zředěných malým množstvím vody.
Heřmánek pravý Jednu vrchovatou čajovou lžičku heřmánku na šálek čaje přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích vypijeme tři šálky čaje denně.
ObrazekMěsíček lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku měsíčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, poté přecedíme a v průběhu dne vypijeme postupně, po doušcích, dva šálky čaje.Obrazek

Puškvorec obecný Jednu zarovnanou čajovou lžičku kořene puškvorce obecného namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Denně smíme vypít pouze jeden šálek tohoto čaje! Pijeme ho po doušcích, před a po třech hlavních denních jídlech. Před požitím musíme čaj ohřát ve vodní lázni.Nepřekračujte doporučené dávky!

ObrazekRdesno ptačí Jednu vrchovatou čajovou lžičku rdesna na šálek čaje přelijeme vařící vodou, necháme odstát,přecedíme a po doušcích vypijeme v průběhu celého dne dva šálky čaje.Obrazek
Šalvěj lékařská Jednu vrchovatou čajovou lžičku na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a vypijeme po doušcích dva šálky čaje denně.

 

ZÁCPA

Bolševník boršč Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájeného bolševníku boršče přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.

Čekanka obecná Vrchovatou čajovou lžičku květu čekanky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvykle pijeme půl, anebo celý šálek čaje ráno, nalačno.
Česnek medvědí Česnek medvědí povzbuzuje trávení a je osvědčeným prostředkem proti zácpě.
Na jaře sbíráme čerstvé listy česneku medvědího, který po umytí konzumujeme v syrovém stavu, pouze drobně pokrájený. Taktéž jím posypáváme, podobně jako petrželí, všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listů česneku medvědího můžeme připravit i salát, anebo jej uvařit jako špenát.
Esence z česneku medvědího Abychom uchovali léčivou moc česneku medvědího i přes zimu, připravíme si z něj esenci.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence. Denně užíváme 10 až 15 kapek esence zředěných malým množstvím vody.

Babská rada Pohár čerstvé, pramenité vody ze studny, který vypijeme ráno, nalačno, před snídaní, podporuje stolici. U dlouho­trvajících zažívacích těžkostí a zácpy bychom měli změnit i způsob stravování. Snížit spotřebu masa a moučných výrobků, jako jsou noky, buchty a pečivo, méně konzerv, uzeného masa, uzenin, smažených jídel, přepálených olejů, hranolků, vepřového masa a homogenizovaných mléčných výrobků. Místo toho zvýšit spotřebu ovoce, zeleniny a vlákniny.

 Babská rada Fíky a švestky namočíme na noc do studené vody, ráno je ohřejeme a sníme před snídaní.

Kopřiva Kopřivový čaj taktéž podporuje stolici. Půl hodiny před snídaní bychom měli vypít jeden šálek a v průběhu dne další dva šálky čaje. Čaj bychom měli pít velmi teplý, po doušcích. Jednu vrchovatou lžičku přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme.

Lněné semínko S každým jídlem sníme tři polévkové lžíce lněných semínek s malým množstvím tekutiny, dokud se stav úplně neupraví.
Ořech vlašský Čaj z listů ořechu vlašského je taktéž osvědčeným pro­středkem proti zácpě.Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených listů ořechu vlašského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme jeden šálek čaje denně, nalačno.
Plavuň obecná Při zácpě pijeme denně ráno, nalačno, jeden šálek čaje z plavuně obecné.Jednu zarovnanou čajovou lžičku plavuně obecné přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Nesmí se vypít více než jeden šálek čaje denně!
Řebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát a pře­cedíme. Čaj pijeme po doušcích, tak horký, jak jenom sneseme. Obvyklou denní dávku tvoří dva až tři šálky čaje.

 

PLYNATOST STŘEV Obrazek

Puškvorec obecnýJednu zarovnanou čajovou lžičku kořene puškvorce namočíme na 12 hodin do studené vody. Studený výluh potom mírně ohřejeme a přecedíme. Šálek čaje, rozdělený na šest doušků, pijeme postupně, po celý den.Ne více!

HNILOBNÉ PROCESY VE STŘEVECH

ObrazekEsence z ořechu vlašského Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Denně užijeme jednu polévkovou lžíci této esence.

 STŘEVNÍ PARAZITI Obrazek

Česnek medvědíDíky svému léčivému působení na žaludek a střevní trakt, vyléčí česnek medvědí i střeva napadená parazity. Na jaře sbíráme čerstvé listy česneku medvědího, který umytý a drobně pokrájený konzumujeme v syrovém stavu. Podobně jako petrželovou natí, posypáváme česnekem medvědím všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listů česneku medvědího můžeme připravit i salát anebo ho upravit jako špenát.Pomoci by vám mohla i česneková kůra.Při parazitech je česnek nejlepší lék.

ObrazekEsence z česneku medvědího Abychom si uchovali léčivou sílu česneku medvědího po celý rok, připravíme z něho esenci.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.
Esenci užíváme čtyřikrát denně 10 až 15 kapek zředěných malým množstvím vody.Obrazek
 

Měsíček lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku květů měsíčku přelijeme šálkem vařící vody,odstát a scezený pijeme po doušcích jeden šálek čaje denně.

Šťavel obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku čerstvých listů šťavele přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

ObrazekSemena tykve turka Tykvová semena jsou starý, známý domácí prostředek proti hlístům. Děti by měly sníst denně 10 až 15 oloupaných semen tykve, dospělí 20 až 30 semen. Při loupání musíme dávat pozor, aby se neodstranila jemná vnitřní slupka. Ta by se měla sníst. Semínka by se měla důkladně rozžvýkat. Po hodině je nutno vypít půl čajové lžičky ricinového oleje.
Při tasemnici se musí dávka semen zvýšit. Při současném přísném dodržování diety se 80 až 100 kusů oloupaných tykvových semínek rozdělí na čtyři porce a důkladně se rozžvýká. Hodinu po každé dávce vypijeme půl lžíce ricinového oleje. Tuto kúru můžeme bez jakýchkoliv vedlejších účinků opakovat, kdykoliv to bude potřeba. Škrkavky odstraňujeme syrovou mrkví a červenou řepou, které zapíjíme šťávou z kyselého zelí. Rychlé odstranění škrkavek nám zaručí česnek, křen a cibule, které uvaříme v mléce. Pijeme je po doušcích tak horké, jak jenom sneseme.
STŘEVNÍ PORUCHYObrazek
Měsíček lékařský Jednu vrchovatou čajovou lžičku měsíčku lékařského na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři až čtyři šálky denně.
ObrazekPuškvorec obecný Jednu čajovou lžičku puškvorcového kořene namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Pijeme po jednom doušku před jídlem i po něm! Před každým použitím ohřejeme čaj ve vodní lázni. Nezapomeňte: denně lze vypít jen šest doušků!Obrazek
Rozrazil lékařský Na jeden šálek použijeme jednu čajovou lžičku rozrazilu. Přelijeme ji vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích alespoň jeden šálek denně.
ObrazekSléz přehlížený Jednu vrchovatou čajovou lžičku slézu přehlíženého namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Potom studený výluh ohřejeme a přecedíme. Pijeme po doušcích tři šálky denně. Doporučujeme celou denní dávku nalít do termosky. Jinak byste museli čaj před každým použitím ohřát ve vodní lázni.Obrazek

Šalvěj lékařská Na jeden šálek potřebujeme jednu vrchovatou čajovou lžičku šalvěje lékařské. Přelijeme ji vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář