Revma
Masážní esence z Jírovec maďal Při únavě,bolestech kloubů a revmě masírujeme bolavá místa.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinové esence.Esence je velmi účínná.
Celková koupel z kostivalu lékařského
Listy kostivalu jsou vhodné jako přísada do celkové koupele. 100 g kostivalu lékařského namočíme na 12 hodin do 5 litrů studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a přilijeme do koupele. Srdce se při koupání musí nacházet nad hladinou vody. Po koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
Celková kopřivová koupelCelková kopřivová koupel nachází uplatnění i při dně a revma. 200 g kopřivy namočíme na 12 hodin do 5 litrů studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Srdce se musí při koupeli nacházet nad hladinou vody. Po20minutové koupeli se neutíráme, pouze se zabalíme do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
Esence z jírovce maďalu Potíráme postižené klouby několikrát denně.
Esence z kostivalu lékařského použijeme na potírání bolestivých míst a součastně můžeme užívat 10-15 kapek této esence.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.
Kukuřice setáJednu vrchovatou čajovou lžičku kukuřičných čnělek zalijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích jeden až dva šálky čaje denně.
Olej z mateřídoušky je taktéž účinným prostředkem při léčbě revma. Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové oleje.Takto získaným olejem klouby postižené revmatismem potíráme.
Olej z třezalky tečkované se osvědčil při zevním používání.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové oleje.
Plavuň obecná Jednu zarovnanou čajovou lžičku plavuně obecné přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme pouze jeden šálek čaje denně.
Prvosenka jarní Vrchovatou čajovou lžičku prvosenky jarní přelijeme i vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích denně jeden až dva šálky
Přeslička rolní Jednu čajovou lžičku přesličky rolní na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po oušcích pijeme jeden šálek čaje denně.
Řebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme Šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Čaj pijeme tak horký, jak jenom sneseme. Denní množství by měly tvořit čtyři šálky čaje.
Řepík lékařský Vrchovatou čajovou lžičku řepíku na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme o doušcích. Denně vypijeme dva šálky čaje.
Smetanka lékařská V době květu sbíráme denně 10 čerstvých stonků a myjeme je i s květy. Květy potom odstraníme a stonky konzumujeme v syrovém stavu.
Tužebník jilmový Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených rétů tužebníku jilmového na šálek přelijeme vařící vodou, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích Pijeme dva až tři