Jdi na obsah Jdi na menu
 

NEDOKRVENOSTObrazek  
 
Koupel z kostivalu lékařského 100 g sušených listů kostivalu lékařského, nebo pět litrů čerstvých bylin namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Studený výluh potom ohřejeme a přilijeme do připravené koupele. Po 20minutové koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
 
ObrazekHloh jednosemenný Jednu vrchovatou čajovou lžičku na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích dva šálky čaje denně.
 
Esence z hlohu Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence. Denně užíváme 4 až l0 kapek esence.Obrazek
 
Kopřivová koupel nohou Pětilitrovou nádobu čerstvých stonků a listů kopřivy namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Studený výluh ohřejeme a přilijeme do připravené koupele. Nohy koupeme 20 minut, přičemž byliny ponecháme v koupeli.
 
Celková kopřivová koupel 200 g sušené kopřivy, nebo pětilitrovou nádobu čerstvé byliny namočíme na 12 hodin do studené vody. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupelové vody. Srdce by se mělo při koupeli nacházet nad hladinou vody. Po 20minutové koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
 
Mytí kopřivou Pětilitrovou nádobu čerstvé kopřivy žahavky namáčíme 12 hodin ve studené vodě. Studený výluh ohřejeme. Tímto odvarem umýváme postižené partie těla, jako například oblast srdce při zúžení věnčitých cév.

PODKOŽNÍ HRBOLKY

Koupel z puškvorce obecného
Podkožní hrbolky léčíme teplou koupelí připravenou z puškvorcového kořene.
100 g puškvorcového kořene namáčíme 12 hodin v nádobě s obsahem pěti litrů studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Postižené místo koupeme ve studeném výluhu.
Mast z měsíčku lékařského
Podkožní hrbolky bychom měli několikrát denně potírat mastí z měsíčku lékařského
Rozehřejeme 250 g čistého vepřového sádla. Do horkého sádla vsypeme jednu vrchovatou hrst měsíčku (listy, květy, stonky). Necháme krátce vzkypět, promícháme a odstavíme. Přikrytou nádobu s mastí necháme přes noc vychladnout. Následujícího dne mast ohřejeme a přefiltrujeme přes čisté lněné plátno. Byliny vymačkáme a mast slijeme do uzavíratelných nádobek.
Ořech vlašský
Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájených listů ořechu vlašského přelijeme 1/2 litrem vařící vody, necháme půl minuty odstát a přecedíme. Odvar přilijeme do koupele. Tímto silným odvarem lze hrbolky vyléčit.

 

POLYPY  

Čajová směs

Smícháme stejné množství třezalky tečkované a přesličky rolní. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát a přecedíme. Čajem několikrát denně kloktáme.

 

PORUCHY LÁTKOVÉ VÝMĚNY

Čekanka obecná Jednu vrchovatou čajovou lžičku čekanky přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a každé ráno po doušcích vypijeme jeden šálek.

Jmelí bílé -Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Dle závažnosti onemocnění vypijeme denně dva až tři šálky čaje. Vhodné je nalít celou denní dávku čaje do vyhřáté termosky. Při poruchách látkové výměny doporučujeme dlouhodobou kúru na bázi čaje ze jmelí.
Puškvorec obecný
Na podporu látkové výměny vypijeme denně jeden šálek čaje z puškvorcového kořene.
Jednu zarovnanou čajovou lžičku puškvorcového kořene namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme a přecedíme. Před, a po třech hlavních jídlech vypijeme po jednom doušku čaje. Více vypít nesmíte!
Smetanka lékařská
V době květu nasbíráme denně deset smetanek lékařských. Stonek i s květy umyjeme, květy odstraníme a stonky zkonzumujeme v syrovém stavu.


PÍCHÁNÍ V BOKU Obrazek  

Svízel syřišťový Čaj ze svízele je zaručeným prostředkem proti píchání v boku. Jednu vrchovatou čajovou lžičku svízele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.