Jdi na obsah Jdi na menu
 

ÚNAVAObrazek
Kopřiva Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme i čtyři šálky čaje denně.
Kopřivová kúra Únava a stavy vyčerpání jsou příznaky stárnutí a jsou vyvolány nedostatkem železa v těle. Pomoc nám poskytne kopřiva, jež má železa vysoký obsah. Čtyřtýdenní kúra na jaře a na podzim naši výkonnost zvýší.
Hrst čerstvých listů a stonků kopřivy na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, scedíme a pijeme po doušcích. Jeden šálek čaje vypijeme ráno před snídaní, v průběhu dne další dva. Doporučujeme nalít celou denní dávku do vyhřáté termosky. Tento čaj pijeme zásadně bez cukru, labužníci si jej však mohou zjemnit přidáním malého množství heřmánku nebo máty peprné.Obrazek
Máta peprná Jednu vrchovatou čajovou lžičku máty na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně vypijeme tři šálky čaje.
VYČERPANOST
ObrazekCelková koupel z heřmánku pravého Na přípravu koupele potřebujeme čtyři vrchovaté hrsti heřmánkových květů. Přelijeme je vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a odvar přilijeme do připravené koupele. Při koupeli se srdce musí nacházet nad hladinou vody. Po 20minutové koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a hodinu si poležíme v posteli.
 Obrazek
Kopřiva Stavy únavy, vyčerpání a pokles výkonnosti velmi často souvisejí s nedostatkem železa v těle. Ke zlepšení stavu nám dopomůže čerstvá kopřiva, jež má vysoký obsah železa. Čtyřtýdenní čajová kúra na jaře a na podzim nám navrátí ztracený optimismus.

Hrst čerstvých listů a stonků kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme. Kúru začínáme jedním šálkem kopřivového čaje, který vypijeme půl hodiny před snídaní. Čaj vypijeme po doušcích. V průběhu dne vypijeme další dva šálky čerstvého kopřivového čaje. Doporučujeme celou denní dávku nalít do termosky.

PŘEPRACOVANOST  

ObrazekKostival lékařský Při velké tělesné přepracovanosti přiložíme na přetížené partie těla teplou kaši z kostivalu lékařského. Jednu polévkovou lžíci moučky z kostivalu smícháme v šálku vařící vody s několika kapkami oleje na kaši. Tuto kaši potom rozetřeme na lněný šátek a ještě teplý přiložíme na namoženou část těla.Obrazek

Rozrazil lékařský Při duševní přepracovanosti, která má za následek nervozitu, pomáhá čaj z rozrazilu lékařského. Jednu vrchovatou čajovou lžičku rozrazilu na šálek čaje přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích jeden šálek čaje před spaním.

Třezalka tečkovaná Při tělesné přepracovanosti pijeme denně dva až tři šálky čaje z třezalky tečkované.

Vrchovatou čajovou lžičku třezalky tečkované přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát,přecedíme a pijeme po doušcích.

SLABOST Obrazek 
 

Jmelí bílé Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Denní dávku, kterou by měly tvořit tři šálky, doporučujeme nalít do termosky.

MALÁTNOST  
Sedací koupel Směs stejných dílů zlatobýlu obecného, meduňky lékařské, přesličky rolní a mateřídoušky jsou ideálními přísadami do koupele a účinnými prostředky proti malátnosti. 100 g bylinek namáčíme 12 hodin v 5litrové nádobě se studenou vodou. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Hladina vody ve vaně by měla sahat po ledviny. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se zabalíme do pláště a na hodinu ulehneme do postele.