Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Bolení v krku

Šalvěj lékařská je účinným prostřed­kem na léčení bolavého krku. Je antiseptická a hojí záněty úst, krku a mandlí. Pijte 125 ml nálevu čtyřikrát denně a kloktejte jím tak často, jak je třeba. Nepijte v těho­tenství,může způsobit potrat!

Antibakteriální vlastnosti citronu, dalšího populárního léčiva, se zvý­ší, přidáte-li do nálevu přirozené antiseptikum, jako je např. blahovičník  a med. Tymián  dobře dezinfikuje a je výborné kloktadlo pro bolavý krk, zánět hrtanu a an­gínu. Kloktejte standardním čajem ze semínka pískávice řeckého sena.

 

ANGÍNAObrazek

Řepík lékařskýČajovou lžičku řepíku přelijeme šálkem vařící vody a necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

 
ObrazekHloh jednosemennýjednu vrchovatou čajovou lžičku hlohu (používáme listy a květy) přelijeme šálkem vařící vody,  odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně obvykle vypijeme dva šálky čaje.

Esence z hlohuDenně užíváme 4 až 10 kapek esence.Návod na přípravu najdete v sekci bylinkové esenceObrazek

Řebříček obecnýVrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vodynecháme  odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.   

Srdeční vínoDenně užíváme dvě až tři polévkové lžíce tohoto srdečního vína.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinková vína.

FISTULE

Čajová směs Smícháme stejné množství přesličky rolní a třezalky tečkované. Uvaříme čaj, jejž používáme ke kloktání, vznikla-li fistule na podnebí nebo v krku.Jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinné směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a čajem několikrát denně kloktáme.Obrazek

Kopřiva Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři šálky čaje denně.
ObrazekMast z měsíčku lékařského Zevně se fistule léčí mastí z měsíčku.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.
 
 
Mytí Smícháme popenec břečťanovitý, lnici květel a přesličku rolní ve stejném poměru a namočíme je na 12 hodin do studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Vzniklým výluhem omýváme postiženou část těla každý den. Obrazek
 
Sedací koupel s přesličkou rolní Pravidelné koupele v přesličce rolní pomohou fistuli vyléčit.
100 g přesličky namáčíme 12 hodin v pěti litrech studené vody. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Hladina koupele smí pokrývat pacientovy ledviny. Po 20minutové koupeli se nemusíme utírat, pouze se zabalíme do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
 

Zábal z přesličky rolní Parní zábal z přesličky rolní přikládáme na noc. Dvě vrchovaté hrsti přesličky vložíme do síta zavěšeného nad nádobou s vroucí vodou. Byliny se nesmějí ve vodě namočit. Stoupajícími vodními párami se přeslička ohřeje. Poté ji rozprostřeme na čisté lněné plátno a ještě teplý obklad přiložíme na bolestivé místo. Nakonec obklad ovážeme teplým šátkem.

 

OCHRAPTĚNÍ Obrazek

 Jitrocel kopinatý Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.Obrazek

Kokoška pastuší tobolka Vrchovatou čajovou lžičku kokošky pastuší namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně vypijeme tři šálky čaje. Doporučujeme nalít celou denní dávku do termosky.
 
ObrazekPodběl léčivý Jednu vrchovatou čajovou lžičku listů a květů podběle léčivého přelijeme šálkem vařící vody, odstát, přecedíme a osladíme medem. Čaj pijeme velmi horký, po doušcích, několik šálků za den.Obrazek
 
Svízel syřišťový Vrchovatou čajovou lžičku svízele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Čajem několikrát denně kloktáme.

 

Zánět hrdla

Svízel syřišťový Jednu vrchovatou čajovou lžičku svízele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Teplým čajem kloktáme několikrát denně. 

 
KATAR HLTANU
 
ObrazekPodběl léčivý Jednu vrchovatou čajovou lžičku podběle léčivého (listy a květy) přelijeme šálkem vařící vody. Necháme odstát a přecedíme. Přisladíme malým množstvím medu a pijeme dva až třikrát denně. Čaj by měl být co nejvíce horký.
ZÁNĚT MANDLIObrazek
 
Obklad ze šalvěje lékařské Na zánět mandlí si připravíme teplé obklady z odvaru šalvěje lékařské.
Dvě čajové lžičky šalvěje přelijeme 1/2 litrem vařící vody, necháme půl minuty odstát a přecedíme. Do tohoto odvaru namočíme čistý lněný šátek. Obklad vyměňujeme několikrát denně. Je důležité, aby se hrdlo udržovalo neustále v teple. Proto ještě obklad ovineme suchým šátkem nebo šálem. Kromě obkladů používáme odvar ze šalvěje i k častému kloktání.
ObrazekSléz přehlížený Slizovitý sléz přehlížený taktéž pomáhá při zánětu mandlí. Vrchovatou čajovou lžičku slézu namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Pijeme po doušcích dva šálky čaje denně. Celou denní dávku nalijeme do termosky.
Čajová směs

Při zánětu mandlí se doporučuje i kloktání čajovou směsí ze stejných dílů třezalky tečkované a přesličky rolní. Vrchovatou čajovou lžičku bylinek přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a odvarem několikrát denně intenzívně

POTÍŽE PŘI POLYKÁNÍ   

 

Sléz přehlížený čajovou lžičku slézu přehlíženého namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a velmi pomalu pijeme. Během dne vypijeme postupně dva šálky čaje. Celou denní dávku doporu­čujeme nalít do termosky.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář