Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bolesti očí

ObrazekHeřmánkový obklad Jednu polévkovou lžici heřmánku přelijeme 1/4 litrem vroucím mlékem a necháme odstát,přecedíme a vychladíme.Do vlažného mléka namočíme čisté plátýnko a přiložíme na oční víčka.(doporučuji si alespoň na půl hodiny lehnout a být v naprostém klidu a tichu) Obrazek

Šťáva z puškvorce obecného Čerstvě vymačkaná šťáva z kořene puškvorce posiluje slabý zrak.Kořeny důkladně umyjeme a nevysušené je odšťavíme v kuchyňském odšťavovači.Získanou šťávou si často potíráme zavřená víčka,necháme několik minut působit a potom umyjeme vlažnou vodou.

ObrazekŘebříček obecný Čaj z řebříčku pomáhá při slzení a řezaných bolestech očí.Jednu čajovou lžičku řebříčku přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme odstát,potom výluh scedíme a po doušcích pijeme dva šálky denně.

 

PORUCHY ZRAKUObrazek
Jmelí bíléK poruchám zraku dochází v důsledku změn krevního tlaku. Jmelí bílé krevní tlak upravuje. Vrchovatou čajovou lžičku jmelí bílého namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a po doušcích pijeme denně tři šálky čaje. Doporučujeme nalít celou denní dávku do termosky.
 
ObrazekSedací koupel z přesličky rolní K poruchám zraku dochází občas i po těžkých porodech. Příčinou bývá nadměrné přetížení ledvin během porodu. Těžkosti pomáhají odstranit sedací koupele s přesličkou rolní, jež zlepšuje překrvení ledvin a tím i napomáhá snížení očního tlaku. Po několika sedacích koupelích se poruchy zraku odstraní. Koupel připravíme následujícím způsobem.

100 g přesličky rolní namočíme na 12 hodin do studené vody. Používáme vysokou přesličku z mokrých luk a pastvin. Studený výluh potom ohřejeme a přilijeme do připravené koupele. Hladina vody musí překrývat ledviny. Po 20minutové koupeli se zabalíme do koupacího pláště a lehneme si pod teplou přikrývku.

Oční zákal

Čajová směs Smícháme kopřivu, rozrazil lékařský, měsíček lékařský a přesličku rolní ve stejném poměru.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích dva až tři šálky čaje denně. Máme-li k dispozici čerstvé bylinky,dáme jim   přednost před sušenými.
 
 
Parní koupe Smícháme 10 g světlíku lékařského, 20 g kozlíku lékařského, l0 g sporýše lékařského, 30 g černého bezu a 20 g heřmánku pravého. Pět zarovnaných polévkových lžic bylinné směsi přelijeme 1/2 litrem vroucího bílého vína. Tvář skloníme nad nádobu s odvarem a necháme stoupající páry působit. Vínovo-bylinnou směs slijeme do láhve a můžeme ještě dvakrát použít s tím, že odvar ohřejeme téměř k bodu varu.Obrazek
 
Sedací koupel z přesličky rolní Sedací koupel z přesličky rolní bychom si měli připravovat hlavně při zeleném zákalu, jehož příčinou mohou být zvětšené ledviny. 100 g přesličky namáčíme 12 hodin v nádobě s obsahem pěti litrů studené vody. Po 12 hodinách studený výluh ohřejeme, přecedíme a přilijeme do koupele. Voda ve vaně musí pokrývat ledviny. Po 20minutové koupeli se nemusíme utírat, pouze se zabalíme do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
ObrazekSvětlík lékařský Maximálně polovinu čajové lžičky světlíku přelijeme šálkem vařící vody a necháme deset sekund postát. Studeným světlíkovým čajem vyplachujeme oči.
Nesnášíme-li výplachy, potom si na oči z tohoto čaje přikládáme obklady. Čistý šátek namočíme do světlíkového čaje a přiložíme na oči. Čaj musíme vždy připravit čerstvý.Obrazek
Šťáva z vlaštovičníku většího Hustou šťávu ze stonků vlaštovičníku na léčení očí nesmíme použít! Vezmeme čerstvý list vlaštovičníku, umyjeme ho a stone listu rozetřeme vlhkými prsty. Vytékající šťávou si několikrát denně potíráme zavřená víčka.
Na noc doporučujeme přiložit na zavřená víčka čerstvé umyté listy vlaštovičníku a ovázat oči teplým šátkem.
ODDĚLOVANÍ SÍTNICE
ObrazekVlaštovičník větší

Hustou šťávu ze stonků vlaštovičníku nesmíme na léčbu očí použít! Stonky čerstvě nasbíraných listů vlaštovičníku rozemneme vlhkými prsty a šťávou potřeme zavřená oční víčka. Na noc doporučujeme přiložit na zavřená oční víčka čerstvé umyté

SLÁBNOUCÍ ZRAK

Esence z prhy arniky Zavřená oční víčka a oční koutky bychom měli denně potírat esencí z prhy arniky. Posiluje se tak zrak.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.

Obklad z vlaštovičníku většího Na vyléčení slábnoucího zraku doporučujeme na noc obklad z listů vlaštovičníku většího, který taktéž posiluje zrak. Čerstvě odtržený list vlaštovičníku umyjeme a stonek rozmačkáme mírně navlhčenými prsty. Vytékající tekutinou potřeme zavřená oční víčka směrem k očním koutkům. Pozor! Hustou šťávu ze stonků květů na léčení očí nelze použít!
 
Šťáva z puškvorce obecného Čerstvé kořeny puškvorce umyjeme kartáčkem a vlhké je odšťavníme odšťavovačem. Čerstvou šťávou poměrně často potíráme oční víčka. Necháme několik minut působit. Potom víčka umyjeme studenou vodou. Po určité době zjistíme, že se nám zrak posílil.