Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

PORANĚNÍ VZNIKLÁ NÁRAZEM NEBO ÚDEREMObrazek
 
Bolševník boršč Čerstvě nasbírané listy bolševníku umyjeme a rozdrtíme válečkem. Čerstvou listovou hmotu naneseme poraněné místo a ovážeme šátkem. Jako obklad mu použít i celé listy.

 ObrazekEsence z prhy arniky Výše uvedená poranění léčíme potíráním esencí z arniky.Návod na přípravu najdetev sekci Bylinkové esenceObrazek

Třezalka tečkovaná Vnitřně léčíme výše uvedená poranění čajem z třezalky tečkované. Jednu vrchovatou čajovou lžičku třezalky přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty půl minuty odstát a přecedíme. Po doušcích pijeme dva až tři šálky denně.

OTEVŘENÉ RÁNY

Bolševník boršč Čerstvě nasbírané listy bolševníku boršče rozdrtíme válečkem na desce. Vzniklou hmotu naneseme na ránu a fixujeme teplým šátkem. Jako obklad můžeme použít i celé umyté listy.
 
ObrazekJitrocel kopinatý Obklad z čerstvých listů jitrocele kopinatého a jitrocele většího pomáhá otevřené rány rychle vyléčit. Čerstvé listy umyjeme, rozdrtíme válečkem na dřevěné desce a vzniklou hmotu naneseme na postižené místo.Obrazek
 
Plavuň obecná Otevřené rány opatrně posypeme moučkou z plavuně obecné, kterou získáme z jejích sušených výtrusů.

 

JIZVY  

Jizvy potíráme mastí z měsíčku lékařského.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.

 ObrazekBodná a řezná rána

Kontryhel žlutozelenýJednu lžičku kontryhele na jeden šálek přelijeme vařící vodou a necháme odstáta po doušcích vypijeme dva šálky denně.Odvarem je dobré ránu omývat.Obrazek

Mast z měsíčku lékařskéhoRánu potíráme mastí.Návod na přípravu je uvedený v sekci Bylinkové mastičky.

Bodnutí hmyzem

ObrazekObklad z jitroceleČerstvé lísty jitrocele opláchneme,rozdrdíme válečkem a vzniklou kaši přiložíme na bolavé místo.Obrazek

Obklad ze šalvěje Čerstvé lístky šalvěje použijeme stejně jako obklad z jitrocele.Stačí přiložit lístky i nedrcené.

PODLITINY

ObrazekBolševník boršč Čerstvě nasbírané listy bolševníku boršče rozdrtíme válečkem na dřevěné desce. Listovou kaši naneseme na podlitiny a ovážeme teplým šátkem. Obklad lze udělat i z celých listů. Obrazek

Esence z kostivalu lékařského Podlitiny lze léčit i přikládáním obkladů s esencí kostivalu.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Postiženou partii těla je nutno před použitím esence natřít mastí z měsíčku, aby alkohol obsažený v esenci zbytečně pokožku neodmastil. Esenci nakapeme na chumáč vaty, přiložíme na podlitinu a upevníme šátkem nebo obinadlem.

ObrazekEsence z prhy arniky Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Touto esencí potíráme podlitiny.

PORANĚNÍ NÁSLEDKEM ÚDERU NEBO NÁRAZU Obrazek

Esence z prhy arniky Při poraněních tohoto druhu potíráme postižená místa esencí z prhy arniky.Nepoužíváme na zapálená, poraněná místa, neboť alkohol obsažený v nezředěné esenci by mohl pokožku poleptat.

Mast z měsíčku lékařského mastí potíráme poraněné místo před použitím esence.

ObrazekTřezalka tečkovaná Vrchovatou čajovou lžičku třezalky na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích dva šálky čaje denně.

POHMOŽDĚNINYObrazek
 
Esence z kostivalu lékařskéhoNávod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Postižená místa nejdříve potřeme mastí z měsíčku lékařského, aby alkohol příliš pokožku neodmastil. Esenci nakapeme na vatu nebo buničinu a přiložíme na postižené místo. Obklad upevníme obinadlem nebo čistým šátkem.
 
ObrazekEsence z měsíčku lékařského Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Před použitím nutno esenci zředit převařenou vodou. Postiženou partii těla natřeme mastí z měsíčku, aby alkohol obsažený v esenci příliš pokožku neodmastil. Až potom aplikujeme esenci.Obrazek
 
Esence z prhy arniky Pohmožděniny potíráme několikrát denně esencí z prhy arniky.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.
 
ObrazekPoduška s mateřídouškou Účinným pomocníkem je i bylinková poduška s mate­řídouškou. Povlak na podušku naplníme potřebným množstvím mateřídoušky, zašijeme a přiložíme na po­stižené místo.

 

VYKLOUBENINYObrazek

Devětsil lékařský Čerstvě nasbírané listy devětsilu lékařského umyjeme, rozdrtíme válečkem a vzniklou hmotu naneseme na vykloubeninu.

 

ObrazekEsence z prhy arniky Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence. Vykloubené části těla potíráme esencí z prhy arniky, nebo na ně přikládáme obklad z okvětních lístků arniky naložených v alkoholu. Obrazek

Olej z mateřídoušky Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové oleje.Olejem potíráme vykloubené části těla několikrát denně.

KREVNÍ VÝRON  

 

ObrazekEsence z kostivalu lékařského Výrony velmi rychle odstraníme, budeme-li je potírat esencí z kostivalu lékařského.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esenceTakto získanou esencí výron několikrát denně potíráme.Obrazek

Esence z měsíčku lékařského Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence Esenci je nutno zředit převařenou vodou ve stejném poměru. Do roztoku namočíme ručník a přiložíme na místo postižené výronem.

ObrazekEsence z prhy arniky Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Esenci ředíme 1:1. Neředěná esence z prhy by totiž mohla způsobit poleptání kůže.Obrazek

Obklad z bolševníku boršče Čerstvě nasbírané listy bolševníku rozdrtíme válečkem, vzniklou kaši naneseme na postižené místo a upevníme teplým ručníkem. Na postižené místo můžeme aplikovat i celé umyté listy.

Olej z třezalky tečkované Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Výrony několikrát denně potíráme.Obrazek

ODĚRKY NOHOU   
Obklad z devětsilu lékařského Čerstvé listy devětsilu umyjeme a válečkem rozdrtíme. Vzniklou kaši přiložíme na oděrky. Vyměníme-li obklad několikrát denně, dosáhneme rychlého zlepšení stavu.
 
ObrazekObklad z jitrocele kopinatého Čerstvé, umyté listy jitrocele kopinatého nebo jitrocele většího rozdrtíme válečkem na dřevěné desce. Vzniklou kaši nanášíme na oděrky. Léčení urychlíme, vyměníme-li obklad několikrát denně.

 

POOPERAČNÍ RÁNA   

Mast z měsíčku lékařského S velkými pooperačními ranami jsou spojeny mnohé nepříjemné průvodní jevy. Za zvlášť nepříjemné je nutno pokládat napínání pokožky při hojení rány. Tyto nepříjemné pocity nám pomůže zmírnit mast z měsíčku lékařského. Touto mastí ránu potíráme.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.
 
PORANĚNÍ NERVU Obrazek

 

Třezalka tečkovaná Jednu vrchovatou čajovou lžičku třezalky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři šálky čaje denně.

PORANĚNÍ TKANIVA

 

ObrazekPodběl léčivý Čerstvě nasbírané a umyté listy podběle rozdrtíme dřevěným válečkem na dřevěné desce a listovou kaši naneseme na poraněné tkanivo.

POHMOŽDĚNÍ SVALU    

Esence z měsíčku lékařského Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Takto připravenou esenci zředíme převařenou vodou, namočíme do ní šátek a přiložíme jako obklad na postižený sval.
 
POOPERAČNÍ JIZVY    

 

Mast z měsíčku lékařského K rychlému vyléčení pooperačních jizev přispěje denní potírání mastí z měsíčku lékařského. Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.