Jdi na obsah Jdi na menu
 

ASTMA

Mast z měsíčku lékařskéhoMastí potíráme průdušky.Návod na přípravu najdete v sekci bylinkové mastičky.Obrazek

Šťáva z podbělu léčivéhoČerstvé listy podbělu vylisujeme v odšťavovači. Denně užíváme dvě až tři čajové lžičky čerstvé šťávy v šálku masového vývaru nebo teplého mléka.

Čajová směs Smícháme stejné množství jitrocele kopinatého a mateřídoušky. Potom svaříme šálek vody s plátkem citrónu a jednou čajovou lžičkou hnědého kandovaného cukru (hrubý krystalový cukr). Odstavíme, přidáme jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinné směsi. Čaj necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tak horký, jak jenom sneseme. Denně vypijeme čtyři až pět šálků vždy čerstvě připraveného čaje.

ObrazekPodběl léčivý Jednu vrchovatou čajovou lžičku listů a květů podběle přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.

Šťáva z podbělu léčivého Čerstvé, umyté listy podběle odšťavníme odšťavovačem. Denně užijeme dvě až tři čajové lžičky této šťávy v šálku masového vývaru nebo teplého mléka.

 

Původcem astma je, podle mých zkušeností, často nedostatečná činnost jater. Orgán je opuchlý, tlačí na jiné orgány, a to potom způsobuje astmatické těžkosti.

DÝCHAVIČNOSTObrazek

Devětsil lékařský Jednu zarovnanou čajovou lžičku drobně pokrájeného kořene devětsilu namočíme na 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Dle závažnosti dýchacích potíží vypijeme denně jeden až dva šálky čaje.
ObrazekJmelí bílé Je-li dýchavičnost průvodním znakem klimaktéria, měla by pacientka pít delší dobu jeden až dva šálky čaje ze jmelí. Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Za praktické pokládáme nalít celou denní dávku do vyhřáté termosky.
Plavuň obecná  Ztvrdnutí jater (ciróza jater) je častou příčinou těžkostí přidýchání, jež nedají pacientovi spát. Zde je plavuň schopna konat zázraky. Jednu zarovnanou čajovou lžičku plavuně na šálek, přelijeme vařící vodou, necháme odstát,přecedíme a po doušcích pijeme ráno nalačno. Denně smíme vypít pouze jeden šálek čaje.
ObrazekPodběl léčivý Při dýchavičnosti a dusivých záchvatech vdechujeme několikrát denně výpary podběle léčivého. Jednu vrchovatou lžíci listů a květů podběle přelijeme vařící vodou a páry vdechujeme pod ručníkem. Inhalaci několikrát denně opakujeme.Obrazek
Víno z česneku medvědíhoVíno z česneku medvědího rozpouští hleny v dýchacích cestách. Odstraňuje tak těžkosti při dýchání a následnou dýchavičnost.Osladíme malým množstvím medu a pijeme vychlazené v průběhu celého dne.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinková vína.

ObrazekZábal z přesličky rolníNa noc doporučujeme parní zábal z přesličky rolní. Jednu vrchovatou hrst přesličky vložíme do síta, které zavěsíme nad nádobu s vroucí vodou.   Přeslička se stoupajícími vodními párami ohřeje.    Horké byliny rozprostřeme na lněné plátno a přiložíme na nemocná játra. Obklad ještě ovineme čistým lněným šátkem a necháme na těle působit po celou noc.

KATAR PRŮDUŠEK
 
Čajová směs Rozrazil lékařský, listy podběle léčivého, plicníku lékařského a jitrocele kopinatého smícháme ve stejném poměru. Na jeden šálek čaje použijeme vrchovatou čajovou lžičku směsi, přelijeme vařící vodou a necháme odstát. Tento poněkud hořký čaj přisladíme medem anebo rozpuštěným kandovaným cukrem.
 
Čajová směs Šálek studené vody svaříme s plátkem citrónu a čajovou lžičkou kandovaného cukru. Jakmile vodu odstavíme, vsypeme do ní vrchovatou čajovou lžičku jitrocele kopinatého a mateřídoušky, smíchaných ve stejném poměru. Necháme  odstát, přecedíme a horký čaj pijeme po doušcích. Denně vypijeme čtyři až pět šálků čaje. Čaj bychom měli připravovat vždy čerstvý.Obrazek
 
Kostival lékařský Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájeného kořene kostivalu lékařského namáčíme 12 hodin ve čtvrt litru studené vody (odpovídá jednomu šálku čaje), studený výluh potom mírně ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně vypijeme dva až čtyři šálky čaje.
 
Sirup z podbělu léčivého Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové sirupy. Denně užíváme jednu čajovou lžičku čistého sirupu, anebo ho používáme na slazení bylinkového čaje.
 

ObrazekŠťáva z podbělu léčivého Na jaře nasbírané čerstvé listy podběle léčivého odšťavníme v domácím odšťavovači. Denně bychom měli užít dvě až tři čajové lžičky čerstvé šťávy v šálku masového vývaru nebo v poháru teplého mléka.

ZÁNĚT PRŮDUŠEK (BRONCHITIDA)
Podběl léčivý Do šálku nasypeme jednu vrchovatou čajovou lžičku květů a listů podbělu smíchaných ve stejném poměru. Přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Čaj pijeme po doušcích tak horký, jak jenom sneseme. Denně vypijeme několik šálků. Čaj lze mírně osladit medem.Obrazek
Přeslička rolní Při chronickém zánětu průdušek pijeme čaj z přesličky rolní pravidelně. Vrchovatou čajovou lžičku přesličky rolní přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.
 
Čajová směs Šálek studené vody svaříme s plátkem citrónu a jednou čajovou lžičkou hnědého kandovaného cukru. Vodu odstavíme a vsypeme do ní vrchovatou čajovou lžičku jitrocele kopinatého a mateřídoušky smíchaných ve stejném poměru. Necháme odstát, přecedíme a pijeme velmi horký, po doušcích. Denně vypijeme čtyři až pět šálků čaje. Čaj připravuje vždy čerstvý.

Babská rada Do vhodné nádoby nalijeme mléko tak, aby pokrývalo dno. Přimícháme do něj 125 g tvarohu a postupně ohříváme. Teplý tvaroh (ne horký) rozetřeme na čisté lněné plátno a na noc přiložíme na hrudník.Obrazek

ZAHLENĚNÍ 
Jitrocel kopinatý Při velmi silném zahlenění dýchacích cest nám pomůže čaj z listů jitrocele kopinatého nebo jitrocele většího. Vrchovatou čajovou lžičku jitrocele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvyklou denní dávkou jsou dva šálky čaje.

 

ObrazekKopřiva Zahlenění dýchacích cest a žaludku odstraňuje i ně-kolikatýdenní kúra založená na pití kopřivového čaje. Připravíme ho přelitím jedné vrchovaté čajové lžičky kopřivy vařící vodou. Necháme odstát, pře­cedíme a po doušcích pijeme jeden šálek čaje denně.Obrazek

Šalvěj lékařská taktéž rozpouští hleny v dýchacích cestách a žaludku.
Vrchovatou čajovou lžičku šalvěje přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme obvykle dva šálky čaje denně.