DÝCHAVIČNOST
Devětsil lékařský Jednu zarovnanou čajovou lžičku drobně pokrájeného kořene devětsilu namočíme na 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Dle závažnosti dýchacích potíží vypijeme denně jeden až dva šálky čaje.
Jmelí bílé Je-li dýchavičnost průvodním znakem klimaktéria, měla by pacientka pít delší dobu jeden až dva šálky čaje ze jmelí. Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Za praktické pokládáme nalít celou denní dávku do vyhřáté termosky.
Plavuň obecná Ztvrdnutí jater (ciróza jater) je častou příčinou těžkostí přidýchání, jež nedají pacientovi spát. Zde je plavuň schopna konat zázraky. Jednu zarovnanou čajovou lžičku plavuně na šálek, přelijeme vařící vodou, necháme odstát,přecedíme a po doušcích pijeme ráno nalačno. Denně smíme vypít pouze jeden šálek čaje.
Podběl léčivý Při dýchavičnosti a dusivých záchvatech vdechujeme několikrát denně výpary podběle léčivého. Jednu vrchovatou lžíci listů a květů podběle přelijeme vařící vodou a páry vdechujeme pod ručníkem. Inhalaci několikrát denně opakujeme.
Víno z česneku medvědíhoVíno z česneku medvědího rozpouští hleny v dýchacích cestách. Odstraňuje tak těžkosti při dýchání a následnou dýchavičnost.Osladíme malým množstvím medu a pijeme vychlazené v průběhu celého dne.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinková vína.
Zábal z přesličky rolníNa noc doporučujeme parní zábal z přesličky rolní. Jednu vrchovatou hrst přesličky vložíme do síta, které zavěsíme nad nádobu s vroucí vodou. Přeslička se stoupajícími vodními párami ohřeje. Horké byliny rozprostřeme na lněné plátno a přiložíme na nemocná játra. Obklad ještě ovineme čistým lněným šátkem a necháme na těle působit po celou noc.
KATAR PRŮDUŠEK
Čajová směs Rozrazil lékařský, listy podběle léčivého, plicníku lékařského a jitrocele kopinatého smícháme ve stejném poměru. Na jeden šálek čaje použijeme vrchovatou čajovou lžičku směsi, přelijeme vařící vodou a necháme odstát. Tento poněkud hořký čaj přisladíme medem anebo rozpuštěným kandovaným cukrem.
Čajová směs Šálek studené vody svaříme s plátkem citrónu a čajovou lžičkou kandovaného cukru. Jakmile vodu odstavíme, vsypeme do ní vrchovatou čajovou lžičku jitrocele kopinatého a mateřídoušky, smíchaných ve stejném poměru. Necháme odstát, přecedíme a horký čaj pijeme po doušcích. Denně vypijeme čtyři až pět šálků čaje. Čaj bychom měli připravovat vždy čerstvý.
Kostival lékařský Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájeného kořene kostivalu lékařského namáčíme 12 hodin ve čtvrt litru studené vody (odpovídá jednomu šálku čaje), studený výluh potom mírně ohřejeme, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně vypijeme dva až čtyři šálky čaje.
Sirup z podbělu léčivého Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové sirupy. Denně užíváme jednu čajovou lžičku čistého sirupu, anebo ho používáme na slazení bylinkového čaje.
Šťáva z podbělu léčivého Na jaře nasbírané čerstvé listy podběle léčivého odšťavníme v domácím odšťavovači. Denně bychom měli užít dvě až tři čajové lžičky čerstvé šťávy v šálku masového vývaru nebo v poháru teplého mléka.
ZÁNĚT PRŮDUŠEK (BRONCHITIDA)
Podběl léčivý Do šálku nasypeme jednu vrchovatou čajovou lžičku květů a listů podbělu smíchaných ve stejném poměru. Přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Čaj pijeme po doušcích tak horký, jak jenom sneseme. Denně vypijeme několik šálků. Čaj lze mírně osladit medem.
Přeslička rolní Při chronickém zánětu průdušek pijeme čaj z přesličky rolní pravidelně. Vrchovatou čajovou lžičku přesličky rolní přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.
Čajová směs Šálek studené vody svaříme s plátkem citrónu a jednou čajovou lžičkou hnědého kandovaného cukru. Vodu odstavíme a vsypeme do ní vrchovatou čajovou lžičku jitrocele kopinatého a mateřídoušky smíchaných ve stejném poměru. Necháme odstát, přecedíme a pijeme velmi horký, po doušcích. Denně vypijeme čtyři až pět šálků čaje. Čaj připravuje vždy čerstvý.
Babská rada Do vhodné nádoby nalijeme mléko tak, aby pokrývalo dno. Přimícháme do něj 125 g tvarohu a postupně ohříváme. Teplý tvaroh (ne horký) rozetřeme na čisté lněné plátno a na noc přiložíme na hrudník.
ZAHLENĚNÍ
Jitrocel kopinatý Při velmi silném zahlenění dýchacích cest nám pomůže čaj z listů jitrocele kopinatého nebo jitrocele většího. Vrchovatou čajovou lžičku jitrocele přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvyklou denní dávkou jsou dva šálky čaje.
Kopřiva Zahlenění dýchacích cest a žaludku odstraňuje i ně-kolikatýdenní kúra založená na pití kopřivového čaje. Připravíme ho přelitím jedné vrchovaté čajové lžičky kopřivy vařící vodou. Necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme jeden šálek čaje denně.
Šalvěj lékařská taktéž rozpouští hleny v dýchacích cestách a žaludku.
Vrchovatou čajovou lžičku šalvěje přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme obvykle dva šálky čaje denně.