Co se může léčit odvarem z řepíčku?
Obklady z octa
Křečové žíly jsou velmi rozšířeným problémem, a to nejenom u starších osob, ale objevují se i u mladších lidí. Zde najdete několik rad, jak si pomoci:
Každé ráno a večer si nohy natírejte jablečným nebo vinným octem, vtírejte do oblasti křečových žil, vnitřní léčba: 2x denně 2 čajové lžičky octa ve sklenici vody, ke zlepšení by mělo dojít zhruba po šesti týdnech.
Léčení vnitřní: vezměte sto gramů řebříčku a po padesáti gramech jírovce maďalu, nati rdesna ptačího, nati jablečníku, květu heřmánku a větviček jmelí. Ze směsi odeberte jednu čajovou lžičku a spařte jednu sklenicí vařící vody, asi tak 20 minut louhujte a sceďte. Pijte 3x denně po jídle.
Zevní léčba: vezměte stejné díly květu jírovce maďalu, oddenku puškvorce, listu jitrocele, nati čubetu Benediktu a květu měsíčku zahradního. Pět čajových lžiček ze směsi vařte asi 5 minut v půllitru vody, nechtě stát půl hodiny. Tento odvar je výborný na obklady, aplikovaný přes den tak asi na dvě hodiny a podruhé večer na noc. Nezapomeňte konzumovat mnoho jablek, které čistí cévy. Dbejte na řádné vyprazdňování, častěji odpočívejte s nohama nataženýma a mírně zdviženýma nahoru. Dbejte také o řádnou hygienu nohou.
Na oběhové potíže čaj z hlohu.
Hloh je výborný prostředek na srdce, používá se při rozmanitých potížích srdečních a oběhových, kde dlouhodobé i stálé užívání je neškodné. Hlavně velmi dobře působí na stařecké srdce, které oživuje a chrání tak, že zlepšuje koronární překrvení. Poslouží však i lidem mladším, kteří jsou stále „v jednom kole". Hloh také dovede zlepšit poruchy rytmu srdečního, normalizuje krevní tlak. To znamená, že nízký zvedne na normální hodnotu a vyšší sníží. Nelze však očekávat okamžitý účinek, je třeba trochy trpělivosti. Hloh lze užívat ve formě čaje stejně dobře jako lihového výluhu (jen 30% alkohol) a hotových tinktur, tablet a dražé. I homeopatici rádi užívají hlohu k léčbě stařeckého srdce a nervozity. Při rozumném dávkování není třeba se obávat nějakých vedlejších účinků.
Brambory jako lék
Šťáva ze syrové brambory se nejčastěji používala jako léčebný prostředek k zažehnání zažívacích obtíži. Pomáhá při kolikách, gastritidě při žaludečních vředech i problémech s játry, je dobrá na zkažený žaludek. Ovšem má také další využití. Uklidňuje záněty a napomáhá léčení kožních infekcí. Strouhaná brambora smíchaná s olivovým olejem se dá použít k léčení popálenin, popraskané kůže a oteklých víček. Zábaly z plátků syrových brambor jsou dobré na boláky a omrzliny, přiložené ke spánkům tiší bolest hlavy a migrénu. V současnosti však lékaři objevují nové možnosti využití brambor. Poslední výzkumy naznačují, že brambory obsahují jisté chemické látky, které mohou účinkovat proti virům a rakovině.
Na co je sedmikráska
Sedmikráska chudobka se používá v nálevu proti nemocem dýchacích cest, nemocem plicním a kašli. Její předností je, že rozpouští hleny, léčí záněty, chudokrevnost a ekzémy. Plícím svědčí šťáva smíchaná s medem, která pomáhá též při průduškovém astmatu a poruchách spánku. Proto se před spaním doporučují též dvě čajové lžičky.
Salát z lístků mladých rostlin se pak může užívat soustavně. Je totiž vhodný pro látkovou výměnu a na její poruchy zrovna tak jako pro nemocné cukrovkou.
Jak postupovat při první pomoci u nemocné s ledvinovou kolikou?
Bolest má vlnitý charakter a vystřeluje ze zad směrem k močovému měchýři. Nemocného uložíme v polosedě, s pokrčenými koleny, na krajinu ledvin přiložíme teplý, suchý obklad. Můžeme podat léky proti bolesti, předepsané lékařem, jde-li o opakovanou koliku. Je vhodné podávat velké množství tekutin (urologický čaj, rakytníkový čaj a podobně). Preventivně je vhodná minerální voda s dostatečným obsahem hořčíku.
I cibule pomáhá
Je prokázáno, že cibule podporuje činnost srdce, jater a slinivky břišní, snižuje hladinu cukru v krvi, působí močopudně a zlepšuje trávení.
Při zánětu průdušek se osvědčila šťáva z jedné cibule smíchaná s polévkovou lžící cukru, vzniklý roztok se užívá 3x denně v malých dávkách.
Při rýmě se doporučuje vkládat do nosu vatové tampónky namočené v cibulové šťávě.
Při oparech na rtech je vhodné na postižené místo několikrát za den přikládat plátek cibule.
Při hemoroidech poslouží jako čípek malá podlouhlá cibule spařená horkou vodou.
Na hnisavé rány nebo otoky se doporučuje kasička z cibule, kterou potřeme obvaz a přiložíme ho na postižené místo.
V případě mastných vlasů a lupů je vhodné potřít pokožku na hlavě před spaním šťávou z cibule, zabalit igelitem a ručníkem. Ráno se musí vlasy důkladně umýt a tuto proceduru je třeba pravidelně opakovat.
Za „nebeský dar" se označuje sirup, který získáme smícháním nastrouhané cibule a medu. Necháme to hodinu uležet a po přecezení přes plátno máme sirup, který dělá doslova zázraky s nemocným organismem, zejména v případě infekcí dýchacích cest, při katarech a nachlazení.
Víte, že například cibulová šťáva nejen čistí pleť, ale i zabraňuje tvorbě pupínků.
Velká únava
příčin muže být více. Jedná se například o přepracování, hormonální poruchy, chudokrevnost, nedostatečnou činnost ledvin a jater, vysoký nebo nízký krevní tlak a podobně. Za psychickou únavou může být strach, nejistota, pracovní vypětí, špatné rodinné zázemí, ale i jakékoliv selhání.
Doporučuje se čaj z meduňky, osvěžit by měla i čajová směs z lipového květu, jahodníku a heřmánku nebo čaj z jitrocele, maliníku a kopřivy. Vhodné jsou i plody šípkové růže a měsíček lékařský.
Přebytek žlučových kyselin
překyselení může způsobit nevhodné stravování, onemocnění slinivky břišní. Pálení záhy je velice nepříjemné. Na zmírnění se doporučuje čajová směs z tymiánu, šalvěje, benediktu a řebříčku nebo čaj z heřmánku, máty peprné, fenyklu a lipového květu. Pije se třikrát denně po jídle. Pozor na alkohol a silnou černou kávu.
Na pohmožděniny
Doporučuje se odvar z kořene kostivalu, z listů žindavy nebo z listů jitrocele Ve formě obkladů. Na obklad z kostivalu potřebujeme dvě lžíce sekané drogy. Vaříme v půl litru vody deset minut a poté necháme ještě dvacet minut louhovat, scedíme a namočenou gázu přikládáme na pohmožděná místa. Necháme dvě hodiny působit a poté opakujeme. Kořen kostivalu nebo list jitrocele lze rozdrtit, kasičku nanést na gázu a přiložit na poranění. Obklad by měl být stále vlhký, aby se nelepil. Pozor! Kostival obsahuje jak prospěšné, tak i dráždivé látky.
Med
Již od nepaměti se med používal při ošetřování ran. Osvědčil se hlavně u špatně se hojících
ran. Vysokým obsahem cukru odnímá zárodkům vodu. Vysuší je a zničí. Při ošetřování ran nanášíme med na povrchu a tím je rána vzduchotěsně uzavřena. Antibiotické substance v medu potlačují dokonce kmeny bakterií staphyloccocu, které vzhledem k rezistenci na antibiotika získaly opět na síle. Med obsahuje vedle mnoha jiných účinných látek na příklad inhibiny. Těmi označujeme skupinu látek, které potlačují záněty jako například lysozym, flavonoidy a aromatické kyseliny. Jejich složení a mechanismy nejsou zatím zcela vyzkoumány. Experti přesto varují před pokusy při ošetřování špatně se hojících ran, neboť není jasné, zda ošetřený med ze supermarketů má dosud dostatek látek potlačujících záněty.
Měsíček zahradní
Květ měsíčku obsahuje zejména silici, hořčiny a saponin. Účinné látky povzbuzují sekreci žluče, urychlují hojení hnisavých a špatně se hojících ran, působí na poruchy krevního oběhu, nemoci jater, upravují činnost srdečního svalu a mají též preventivní působnost proti rakovině. Droga z této léčivky má slaný pach a slanou, až nahořklou chuť. Z měsíčku můžeme připravit čaj, olej i mast.
Čaj: Připravuje se z jedné až dvou lžic sušeného květu, které přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme 15 minut stát. Pije se při žloutence a gynekologických potížích, při chorobách jater, slinivky břišní a ke zvýšení sekrece žluče. Zevně ho lze využít k ošetření zanícených ran a bércových vředů.
Pokrájejte 200 g syrové cibule, zabalte do gázy a přiložte na 2 hodiny přes den nebo přes noc na postižené místo. Podobně lze též připravit směs z 200 g nakrájené cibule, 2 lžic anýzu, 2 lžic fenyklu, které podusíme se 2 lžícemi vody po dobu 4 minut. Vše zabalíme do gázy a přikládáme teplé (asi 2 hodiny).
Na křečové žíly:
Po dobu 5 dní se denně na křečové žíly přikládají vždy na jednu hodinu obklady z kysaného zelí. Při této chorobě se ovšem kysané zelí jíst nesmí, neboť rozšiřuje cévy.
Při zánětech očí:
Jednu až dvě lžičky světlíku lékařského spaříme ve 2 dl vody, přefiltrujeme přes tkaninu, zchladíme a vlažné obklady pak přikládáme po dobu 15 až 20 minut, a to třikrát až čtyřikrát denně zevně na zavřená víčka.
Křenové placky:
200 g nastrouhaných brambor se vymačká a do drtě se přidají 4 lžíce rovněž nastrouhaného křenu. Takto připravenou směs vložíme do gázy, vytvoříme placku a tu přiložíme na 30 minut k bolestivým místům páteře, kloubů, kolen apod.
Bolest hlavy:
může být z překyselené stravy, proto denně jezte petržel, která je zásaditá. Z ovoce jsou zásadité pouze hrušky.
Při nachlazení:
používejte bezinky a jeřabiny, a to jako čaj i koupel.
Mazání na páteř:
4 větvičky túje, l lžíce kmínu a 3 stroužky česneku dát o 1,5 litru vody, vařit 10 minut, nechat vychladnout, scedit a smíchat se čtvrt litrem slivovice. Denně natíráme páteř nebo klouby. Mazání vydrží dva až tři měsíce, kúru je možné opakovat.
Hemeroidová mast:
3 lžíce cibule, 3 lžíce mrkve, 3 lžíce olšových větviček nebo 15 olšových listů dejte do 20 dkg sádla a osm minut mírně vařte. Pak sceďte a při potížích mastí ošetřete konečník.
Křečové žíly:
na lýtka obklad z kyselého zelí na jednu hodinu, a to po dobu pěti dnů. Při křečových žilách není vhodné jíst zelí, ani upravené, rozšiřuje cévy.
Angína:
20 dkg syrové cibule nadrobno nakrájet, dusit na mírném ohni pod pokličkou deset minut spolu s 2 lžícemi vody a 4 lžícemi anýzu. Pak dát na gázu a přiložit na dvě hodiny na krk. Opakovat jednou denně, dokud jsou čepy na mandlích.
Na modřiny:
obklad ze syrové cibule.
Na trávení a zažívání:
mrkvová šťáva snižuje podráždění a záněty celého zažívacího traktu. Doporučená denní dávka je 150 – 250 ml šťávy.
Trávicí potíže
Výbornými regulátory zažívacího traktu jsou anýz a fenykl. Tyto běžně doma dostupné léky můžete používat například při zažívacích potížích, při pocitu těžkosti a nadýmání, průjmu a zácpě.
Dalším léčivým kořením je kardamom. Semena kardamomu jsou aromatická a hřejivá, takže povzbuzuji žaludek a střeva, stimulují produkci žaludeční šťávy, zvyšuji peristaltiku střev a působí na uvolnění křečí. Pití čaje z kardamomu prospívá trávení. Kardamom můžeme přidat do černého čaje a pít v průběhu celého dne.
Zelený čaj pomáhá při trávicích problémech, neboť obsahuje katechiny, které na sebe vážou škodliviny, odvádějí je z těla a pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Také podporuje vylučování žaludečních šťáv, je vhodný i při vředových onemocněních.
Všechny příznivce piva potěšíme zprávou, že při umírněné konzumaci jsou jeho účinky na lidský organismus a zdraví nezpochybnitelné. Pivo je nápojem i potravinou v jednom. Obsahuje totiž kromě alkoholu přibližně 2000 látek, z nichž většina je pro život důležitá. Na činnost zažívacího traktu působí příznivě především hořké látky obsažené v chmelu, které vedou k prokrvení sliznic, stimuluje tvorbu, trávicích šťáv i žluči. Hořčiny chmelu příznivě ovlivňuji trávení těžkých jídel.
Tukové nádorky
Malé nezhoubné nádorky-lipony, které jsou ve většině případů neškodné, ale někdy dost obtěžují, stejně jako vazivové fibromy. Pokud skutečně není nutné lékařského zásahu, můžete zkusit ošetření přírodními prostředky.
Vezmete 250 gramů čisté cibule, kterou postrouháte, přidáte jednu čajovou lžičku sádla a stejné množství čistého lihu, velmi pečlivě promícháte a vzniklou hmotu rozetřete na čisté plátno a přiložíte na postižená místa. Necháte přes noc působit. Vhodná doba trvání jsou zhruba čtyři hodiny, kúru je vhodné provádět 2x týdně.
Také můžete vyzkoušet dát do 100 ml dobrého kvalitního vína jednu čajovou lžičku sádla a jednu čajovou lžičku kuchyňské soli, vše nad párou promíchat, aby se sůl rozpustila. Potom vezmete lněnou látku, kterou v roztoku namočíte a přikládáte na noc dvakrát týdně, nejlépe zase na čtyři hodiny.
Petržel také léčí
Nať petržele obsahuje mnoho železa, vápníku, magnesia, fosforu a mědi, vitaminy C, E, K a provitamin. Léčí křivici, anemii, skorbut, slepičí slepotu, snižuje tlak, zlepšuje krevní oběh a čisti krev, regeneruje vlasovou pokožku. Kořeny a semena petržele obsahují éterický olej, jehož hlavní součástí je močopudný apiol a protikřečové flavionidy. Petrželové léky uvolňují svalstvo hladkých cest močových a střev, povzbuzují vyměšování žaludečních šťáv a slin, urychlují trávení. Vypuzuji větry a moč, doporučují se proto také na nemoci ledvin a močového měchýře. Petržel lze s úspěchem použít rovněž při rýmě nebo astmatu. Šťáva z kořene a olejíček mají vlastnosti antibakteriárni. Stačí pomazat místo, kde kousl komár nebo píchla vosa, a otok, svěděni či bolest rychle mizí.
I když pojídání natě a z ní vyrobených léků nikomu neškodí, silně koncentrované preparáty z kořene, především olejíček a nálev, nejsou vhodné pro malé děti a těhotné ženy.
Řepa jako lék
Řepa a řepná šťáva má na lidský organismus mnoho blahodárných účinků. Působí protinádorově a posiluje játra a krev. Při terapeutickém působení se snižují příznaky rakoviny a pomáhá dokonce i při alkoholismu. Sklon k pití alkoholu může způsobit selhání jater, dementi, poškození slinivky břišní a poškození srdečního svalu. Šťáva z řepy obnovuje buněčné tkáně, které byly poškozeny díky působení alkoholu.
Vlastní šťáva z řepy.
Šťávu z jedné menší řepy připravíme buď v odstředivkovém, nebo hnětacím odšťavovači. Poté tekutinu smícháme v mixéru s polovinou svazku petržele, přidáme tři listy hlávkového salátu, tři malé mrkve, jednu polévkovou lžíci chlorofylového nápoje a jednu malou lžičku česnekového extraktu. Vše budeme mixovat asi jednu minutu. Tento nápoj má posilující účinky na játra a působí jako prevence proti rakovině.
Rozchodnice na stres
Rozchodnice růžová je rozšířená od Turecka přes Alpy až po oblasti Dálného východu. Léčivá moc této tučnolisté rostliny je soustředěná v kořeni, který obsahuje jednoduché fenolické látky. Právě ty mají na lidský organismus stimulační účinky. Zvyšují jeho odolnost vůči nepříznivým vlivům stresových faktorů, vůči ozáření, oddalují vyčerpání, zlepšují paměť. Extrakty z kořenů se proto podávají v případě nutnosti doplnit fyzickou energii, zvýšit vitalitu a obranyschopnost. Údajně ovšem také zvyšují sexuální aktivitu, snižují deprese, pomáhají při onemocnění oběhového systému nebo při srdeční arytmii. Někteří lékaři je využívají zároveň jako podpůrné preparáty při léčbě rakoviny, tuberkulózy a cukrovky.
Rozchodnice růžová je ale u nás zákonem chráněná a trhat se nesmí. Ještě před několika lety nezbývalo, než ji podomácku pěstovat. Nyní se její sušené kořeny či výtažky z rozchodnic dovážejí, a tak je seženete i v obchodech. Léčebná dávka pak závisí na hmotnosti a dalších faktorech pacienta.
Mateří kasička
je mléčně bílá hmota, která se tvoří ve slinných žlázách včelích dělnic a slouží jako zdroj potravy pro zárodky nových včelích matek. Obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin C, D, E a provitamin A, minerální látky, antibiotické a další neprozkoumané látky. Doporučená denní dávka není přesně stanovena a záleží na přípravku. Přečtěte si pozorně etiketu. Terapeutický účinek mateří kasičky lze zaručit jen u výrobků pocházejících z lékáren či prodejen zdravé výživy, u nichž nehrozí výskyt škodlivých napodobenin. Podávání mateří kasičky nemá výrazné vedlejší a nežádoucí účinky. Mateří kasička a stálá mladost Mateři kasička obsahuje dosud neprozkoumanou látku, která zachovává včelí matce mládí. Lidem starším pětapadesáti let je doporučováno sníst denně lžičku medu s mateří kasičkou. Další význam mateří kasičky zvyšuje obranyschopnost organismu a odolnost proti nemocem v tradiční čínské medicíně se mateří kasička používá při rekonvalescenci po nemocech, operacích a úrazech může příznivě ovlivnit léčbu jaterních chorob, vředovou chorobu žaludku a dvanácterníku a zánět tlustého střeva je doporučována jako podpůrný léčebný prostředek při angíně pectoris, ateroskleróze, chudokrevnosti, klimakterických potížích, při slábnutí zraku a sluchu má podpůrný účinek při léčbě revmatických onemocnění zlepšuje duševní čilost a výkonnost harmonizuje duševní stav, čistí pleť zevnitř i zvenčí.
Nadměrné pocení
je obtěžující a vyvolává komplexy méněcennosti. Mladistvým bych radila při nadměrném pocení v podpaží: hrst listu dubu a přesličky vařit v litru vody, nechat deset minut odstát a pak scedit. Tímto odvarem se omývat v podpaží dvakrát až třikrát denně.
Nadměrné pocení dlaní:
jednu hrst šalvěje a pelynku vařit s půl litrem vody, nechat deset minut ustát a několikrát denně si dopřát v horkém odvaru koupel rukou.
Nadměrné pocení nohou:
ke koupelím lze použit odvar bodu l nebo 2, ale je třeba k tomu ještě večer vypít jeden až dva šálky Čaje tohoto složení: rovným dílem šalvěj, řebříček, pelyněk, zeměžluč, třezalka a list divizny. Do litru studené vody dát hrst směsi, uvést do varu a nejméně tři minuty vařit, nechat chvíli ustát, scedit a vypít.
V průběhu léčby nedoporučuji používat spreje ani jiné přípravky typu mastí, krémů, olejů a pleťových mlék.
Hořeček
Čaj z hořečku pomáhá obnovovat funkci jater a žlučníku, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, upravuje metabolismus a napomáhá při odbourávání tuků, hodí se tedy i k redukci nadváhy. Hercampuri je možné sehnat i u nás, sušenou drogu či případně želatinové kapsle s výtažky získáte v některých prodejnách s přírodními produkty nebo přes internet.
Příprava odvaru: Jednu lžičku byliny (1 gram) zalijte litrem studené vody a nechtě povařit 10 minut. Sceďte a výrazně hořký odvar pijte 3 x denně po jídle (jednu sklenku). Délka kúry by neměla přesáhnout dva měsíce. Odvar však není doporučován dětem ani těhotným a kojícím ženám či osobám s vředovým onemocněním žaludku a dvanáctníku.
Řepík
Řepík byl a je uznáván jako všestranná léčivá rostlina. Pro své léčivé účinky je oblíben odborníky i laiky. Je to vytrvalá rostlina, které se daří na teplých a suchých stanovištích. Roste na pastvinách, loukách, mezích, u cest i v křovinách. Malá žlutá kvítka tvoří hrozny podobné divizně. Celá rostlina je jemně ochlupená, má veliké listy složené z malých pilkovitých lístečků. Rostlina má jemně pryskyřičnou vůni, která poutá pozornost fytoterapeutů. Sbírá se kvetoucí nať, která se používá čerstvá nebo sušená. Sběr se provádí za suchého počasí, rostliny se ihned suší v načechrané vrstvě ve stínu, na vzdušeném místě. Řepík obsahuje éterické silice, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, organické kyseliny, minerální soli, vitamin C a B, hořčiny a některá málo známé látky s dezinfekčním a hojivým účinkem. Má svíravé vlastnosti, působí močopudně, protizánětlivě, brzdí nadměrný rozvoj bakteriální flóry ve střevech, zvyšuje vylučování žluči, doporučuje se při nechutenství, posiluje žaludek, je vhodný ke snížení hladiny cukru v krvi, posiluje a regeneruje činnost jater, žlučníku a střev. Zevně se využívá ve formě výluhu k výplachům při zánětlivých procesech dutiny ústní, dále k obkladům při poranění kůže a jako přísada do koupelí. Dezinfekčně účinkující komplex látek odstraňuje drobné záněty. Extrakt řepíku se přidává do ústních vod, zubních past a do masážních roztoků. Sušená droga je součástí řady léčivých čajových směsí. Protože nemá nepříznivé
vedlejší účinky, může se užívat i dlouhodobě. Hojivá účinnost sílí přidáním květu měsíčku lékařského.
Březové listy
Spařené březové listy mohou posloužit jako účinný Čaj při revmatismu, ale jeho léčivou sílu mohou vyzkoušet osoby, které mají sklon ke kožním vyrážkám a lišejům. Čaj se užívá vnitřně i jako obklad.
Zesvětlení pih
Odvar z květů pampelišky používaly zkušené bylinkářky na zesvětlování pih.
Oteklá víčka
Při oteklých víčkách, ať z nedostatku kvalitního spánku nebo únavy a vyčerpání, pomáhal odvar z petrželových lístků.
Pleťová voda
Když spaříme několik lístků jahodníku a necháme půl hodiny louhovat, dostaneme léčivou pleťovou vodu, která stahuje póry a čistí pleť.
Při zachování stejného postupu s jitrocelovými listy dostaneme nálev, do něhož přidáme stejné množství neředěného lihu. Je vhodný pro uhrovitou pleť se sklonem k akné.
Máte-li mastnou pleť, můžete ji potírat odvarem ze šalvěje a heřmánku v poměru jedna ku jedné několikrát denně.
Myomy
Dle novějších výzkumů souvisí růst myomů s činností vaječníků, ustane-li jejich činnost, myomy už dál nerostou. Všeobecná léčba:zdravá strava, používat pokud možno špaldovou mouku brzdit vznik folikulárních hormonů podporovat vylučovací činnost jater a ledvin k vyvedení škodlivin podporovat zlepšení překrvení.
Z bylin lze doporučit všeobecně kopr, hřebíček, řebříček, celer. O speciální léčbě bylinkami je třeba se poradit s léčitelem, který tento typ léčby používá. Při léčbě různých nádorů je přírodní léčba možná, ale v našich podmínkách je nutný souhlas ošetřujícího lékaře.
Lopuch
Kdo by neznal lopuch, vysokou statnou bylinu s kulatými květy, které se tak rády zachytávají na oděvu. Největší léčivou sílu má ovšem jeho kořen, který obsahuje velké množství inulinu, látku podobající se inzulínu, dále silice, minerální látky, bílkoviny, éterické oleje. Pomáhá při poruchách trávení, podporuje vyměšování a celkově posiluje imunitu organismu. Extrakt z kořene normalizuje složení krve, snižuje v ní koncentraci cukru. Alkaloidy v lopuchu mají snižovat růst zhoubných nádorů. Lopuch léčí dnu, revmatismus, záněty žlučníku a nemoci žaludku. Kořen se sbírá v září až říjnu, omyje ve studené vodě asi tři minuty, pak rozkrájí a pozvolna suší.
Odvar z kořene se v ruském lidovém léčitelství doporučuje při dně, zánětech ledvin, kamenech ve žlučníku a ledvinách, při křivici, zánětu střeva, hemeroidech. Celkově se zlepšuje krevní obraz a vylučování kyseliny močové, mizí bolest při vyprazdňování. Při léčení ekzémů, vyrážek, furunklů a dalších kožních potíží se lopuch používá jak vnitřně, tak zevně.
Recept na léčení ekzémů odvarem z lopuchu: Vařte dvacet minut pět polévkových lžic kořene lopuchu ve vědru vody a v ještě teplém odvaru namočte prostěradlo, které velmi mírně vyždímáte a zahalíte do něj nemocného ekzémem od hlavy až k patě. Pak ho ještě přikryjete jedním suchým prostěradlem a vlněnou dekou, kterou zajistíte spínacími špendlíky. Procedura by měla trvat asi dvě hodiny. Provádějte jen jednou denně, nejlépe na noc po dobu šesti dnů. Pak jeden den vynechejte a v léčení pokračujte. Na těle očištěném od ekzému by se měla objevit lehká vyrážka, která se za dva dny ztratí.
Kloktadlo při bolestech v krku.
Připravuje se ze spařeného ostružinového listí, oslazené medem. Doporučuje se kloktat a pít teplý odvar při zánětu krku a bolestech mandlí.
Nespavost
Proti nespavosti. Jedna až dvě lžičky medu před večerním ulehnutím na lůžko dokáže navodit příjemný spánek.
Mléko s medem. Teplé mléko s medem se užívalo při onemocnění průdušek.
Med smícháme s malým množstvím nastrouhaného křenu a užíváme kávovou lžičku několikrát denně. Tato medicína není vhodná pro děti.
Kašel. V osmince litru vody povaříme půlku rozkrájené cibule a osladíme medem. Užíváme večer a ráno na lačný žaludek.
Na občasné bolesti kloubů zkuste medicínu připravenou z deseti lžic směsi jablečného
octa a medu. Rozmíchejte a užívejte po každém jídle.
Lichořeřišnice
Z čerstvých listů nebo semen lichořeřišnice se kdysi připravovala tinktura proti vypadávání vlasů.
V léčitelství má však lichořeřišnice mnohem větší význam při zánětech horních cest dýchacích a při akutních i chronických zánětech močových cest Rostlina obsahuje látky, které působí bakteriostaticky na stafylokoky, streptokoky i bakterie salmonely. Užívá se nejčastěji čerstvá ve formě salátu či vylisované šťávy, ze sušené se připravuje nálev.
Reveň
Reveň dlanitá, je sice příbuznou reveně (rebarbory), kterou známe z našich zahrad, ale na rozdíl od ní je léčivou bylinou. Staří Číňané její účinky popsali již tři tisíce let před naším letopočtem. Reveň dlanitá pochází z mongolských a čínských stepí a zasahuje až do Himaláje. Je to vytrvalá bylina, někdy až keř s velkými dlanitými listy a výrazným žilkováním. Dosahuje výšky až tří metrů a kvetoucí lodyha je obalena hroznovitými květy. Pro léčebné účinky se používá kořen s částí oddenku. Dobývá se na podzim, po vykopání se provrtává a suší na slunci.
Kořen reveně obsahuje především svíravě působící glykosidy. Jejich účinek na pohyb tlustého střeva pomáhá řešit problémy se zácpou, ve vyšším dávkování je účinným přírodním projímadlem. Bývá proto součástí projímavě působících čajů a tinktur. Pokud se ale podává v malých dávkách, působí naopak proti průjmům a na povzbuzení chuti k jídlu.
Moruše
Plody moruší dozrávají od července do září a tyto barevné bobule našemu zdraví prospívají. Obsahují vitaminy C, B, E, betakarotén, kyselinu listovou, draslík, fosfor, křemík, železo, hořčík a vápník. Plody moruší jsou dobré na trávení, ale doporučují se též k utišení nežádoucího kašle. Lze je konzumovat ve formě sirupu, džemu i dobrého kompotu. Rovněž sušené pomáhají.
Pýr
Pýr plazivý je rozšířený a dost obtížný plevel, který zahrádkáři nemají v oblibě. Jinak se ale jedná o vynikající a stále nedoceněnou léčivku, která obsahuje sacharidy, soli draslíku, bílkoviny, cukry a také vitaminy A i B. Léčivé vlastnosti skrývá oddenek. Podzemní část se nejprve zbaví černých kořínků, suší se a potom drtí. Pýr bývá součástí řady čajových směsí. Působí močopudně, proto je využíván při onemocnění močových cest a močového měchýře. Rovněž ale pomáhá při nemocech žlučníku a jater. Zlepšuje látkovou výměnu, snižuje horečku, působí proti některým parazitům. Využití má také při katarech dýchacích cest nebo chudokrevnosti, při zvýšené hladině cholesterolu v krvi, žloutence. Podle některých záznamů mírní různé záněty a průběh klimakteria. Mletý oddenek pýru přidaný na chleba pomáhá při dně i revmatismu. Na rozdíl od léčiv chemických nemá pýr vedlejší účinky a je možné ho užívat delší dobu. Močopudný čaj se připravuje ze sušeného a nakrájeného oddenku pýru a ječmene. Směs se 20 minut povaří a poté se ještě přidá lžička kořene lékořice lysé. Odvar se nechá 1/4 hodiny louhovat. Pro zklidnění je zase vhodný čaj složený z pýru, kopřivy, meduňky, listu maliníku, lopuchu a kořene kostivalu.
Kručinka barvířská
Kručinka barvířská je keřík, který najdete podél cest, na loukách i pastvinách, ale také na skalnatých svazích, zejména v místech s půdou alkalickou až kyselou. Pro léčitelské účely se sbírala kvetoucí nať byliny. Ta totiž obsahuje alkaloidy, silice, hořčiny i třísloviny, barviva a další látky a působí výrazně močopudně. Nálev z kručinky barvířské (čajová lžička drogy na šálek vody) se proto využíval při ledvinových kamenech a infekcích močových cest. Tato rostlina bývala považovaná za výborný lék proti otokům a pomocník při dně a revmatismu. Odvar býval doporučován při snížené funkci štítné žlázy (deset gramů kručinky se přelilo 200 ml studené vody a připravil se odvar, kterého se užívala 3 x denně jedna lžíce). V současné době je ale kručinka barvířská využívána málo, což je zapříčiněno hlavně tím, že nejsou zcela prozkoumány její případné nežádoucí účinky.
Pelyněk
Pelyněk pravý působí proti všem druhům vyčerpání. Čerstvý jarní pelyněk rozmixujeme a vylisujeme šťávu. Pak svaříme vodu s medem (ale jen slabě) a do odvaru nalijeme tolik šťávy, aby její chuť byla v tekutině dominantní. Tento nápoj pijeme od května do října každý třetí den před snídaní. Odstraní slabost ledvin a melancholii, rozjasní oči, posílí srdce a nedovolí, aby onemocněly plíce, ohřeje žaludek, čistí systém žláz.
K přípravě pelyňkového elixíru budeme potřebovat: 15 – 20 ml šťávy z pelyňku sklizeného v květnu před nasazením květů, litr bio-vína, 150 g medu. Důležité je, abychom použili k lisování Šťávy první růžici bez listů před nasazením na květ. Víno s medem jen krátce povaříme a do vařícího nalijeme pelyňkovou šťávu. Plníme ji do malých lahví s patentním uzávěrem. Užíváme první den, další den uděláme přestávku, další den užíváme pelyňkovou medicínu a takto pokračujeme. V případě, že nám slouží elixír jako prevence, lépe je vynechat mezi jednotlivými dávkami dva dny, užívá-li se v nemoci, raději dodržujeme jednodenní pauzu.
Kúra s pelyňkovým elixírem potlačí sklerózu ledvin, zjasní oči, posílí srdce. Jednorázové dávkování je asi 20 ml elixíru, tedy jedna likérová sklenka. Doporučuje se lék nechat před polknutím chvíli v ústech.
Pelyňkový elixír má tyto účinky:
Regeneruje tělo, je výborný v prevenci ledvinových slabostí, zhoršeného vidění a tvorby šedého zákalu. Pomáhá při koronární skleróze s bolestí srdce, při angíně pectoris či srdečních záchvatech. Působí na dobré trávení, odstraňuje nadbytečnou tvorbu plynů, ulehčuje žaludku a tenkému střevu, stimuluje imunitu, tonizuje sliznice.
Okurka
Učiňte pokus a omývejte obličej a ruce čerstvou šťávou z okurky. Účinek je překvapující, neboť-vyhladí vrásky a netvoří se pihy.
Mydlice
Tato krásná, narůžovělá rostlina roste na pasekách nebo se vrbinách, u řek a potoků. Její listy svařte a odvarem se omývejte. Voda je ideálně měkká, lehce mydlí a účinek na pleť je velmi osvěžující a omlazující. Účinek sušených listů není již tak silný.
Kořen lopuchu
Toto býlí, jež bují v každém příkopu, je vynikajícím prostředkem pro posílení růstu vlasů. Máme-li světlé vlasy, přidáme k odvaru ještě heřmánek, když jsou vlasy tmavé, pak list vlašského ořechu. Odvar z čerstvých rostlin je vždy účinnější a působivější než u bylin sušených.
Odvar z čerstvých rostlin je vždy účinnější a působivější než u bylin sušených.
Brutnák lékařský
Čaj z brutnáku lékařského připravíme následovně: jednu polévkovou lžíci sušené natě přidáme do šálku vody a pět minut povaříme. Pije se vždy třikrát denně.
Čaj z kořene petržele.
Nastrouhá se pět kořenů petržele a povaříme v jednom litru vody. Pije se šestkrát denně. Tento čaj je vhodný zejména proti zánětům močových cest.
Borůvkový čaj.
Padesát gramů borůvkových listů a padesát gramů vřesu připravíme na jeden litr vody. Po patnácti minutách vaření tak získáme čaj vhodný proti zánětům močových cest.
Chřest
Chřestový vývar. V racionální kuchyni se často používá chřest. Tato jarní zelenina se obvykle povaří a dále z ní připravujeme saláty nebo i teplá jídla. Využít bychom měli zbylý vývar po této skutečně zdravé, chutné a nízkokalorické zelenině. Vývar totiž kromě minerálních látek, vitaminu B a C obsahuje také kyselinu asparaginovou a draslík. Tyto látky chrání ledviny proti vzniku kamenů či písku. Rovněž chrání proti srdečním chorobám.
Fialkový sirup
Kandované květy se kdysi také podávaly jako cukroví (namočené v rozšlehaném bílku se obalovaly cukrem a nechávaly schnout). Fialka vonná je léčivá rostlina, její listy obsahují saponiny, silice a organické kyseliny, působí močopudně. Květy, které obsahují vonnou silici, se používají hlavně pro kosmetické účely. Je možné z nich však připravit účinný sirup na kašel nebo lék proti bolesti hlavy.
Příprava sirupu: Omytou hrst květů fialky spaříme litrem vroucí vody a necháme 12 hodin stát. Pak přecedíme, a nálev svaří s 1,25 kg cukr krystalu do sirupové hustoty. Před koncem varu přidáme šťávu vymačkanou ze dvou citrónů. Sirup uzavřeme do sterilizovaných lahviček z tmavého skla. Při potížích s vykašláváním je doporučováno užívat 3 lžičky sirupu 3x denně.
Fialkový ocet na bolest hlavy
Do litru octa vložíme hrst fialkových květů a necháme
10 dní odstát. Scedíme a při problémech s bolestí hlavy jím potíráme čelo.
Jezte mléčné výrobky, železo a vápník jsou minerály, které by neměly chybět ve stravě ženy středního věku. Doporučuje se šťáva z řebříčku a čaj-1 díl kozlíku lékařského, 2 díly máty peprné a 2 díly heřmánku. Na půl litru vody počítáme s jednou lžící směsi bylin. Pije se 3x denně malý šálek. Tělu může chybět i hořčík (především při užívání léků). Strava by měla obsahovat ryby, luštěniny, ořechy, vinné hrozny, obilné klíčky a dostatek čerstvé zeleniny.
Poruchy funkce štítné žlázy
Užívat přípravky obsahující mořské chaluhy. Onemocnění bývá provázeno bušením srdce. Pije se výluh z meduňky a malého množství nati srdečníku. Čaj lze připravit i z kořene kozlíku, měsíčku lékařského a kopřivy. Chybět může i jód. V jídelníčku by neměla chybět cibule, rajčata, zrniny, jahody, banány, meruňky a mořské plody.
Při zánětu žlučníku
Čaj z třezalky, máty peprné, pelyňku, kořene kozlíku a půl dílu chmelových šištic. Vhodný je i řepík, šalvěj, jitrocelový list, smetanka lékařská a truskavec. Pomoci může i šťáva z ředkve. Nevhodné jsou kyselé pokrmy, kečup, nakládaná zelenina, ale i kyselé ovoce. Ocet nahradí pár kapek citrónové šťávy.
Karmelitánské kapky
Příprava: Půl kilogramu řezané a sušené natě meduňky smícháte s 20 gramy citrónové kůry, 10 gramy skořice a 10 gramy muškátového oříšku. Směs zalijete jedním litrem koňaku a necháte několik dní stát. Potom přecedíte a slijete do dobře uzavíratelných lahviček.
Užití: Dvě až čtyři lžičky denně při žaludečních neurózách nebo střevní kolice, při bolestech hlavy a nervové slabosti.
Z meduňky lékařské lze také vyrobit extrakt použitelný v případě neuróz, nechutenství a při žaludečním kataru. Stačí hrst čerstvých listů přelít litrem vína. Za 3 dny přecedit a skladovat v uzavřené láhvi.
Na revmatismus zase pomáhá polštářek z meduňky. Zhotovíte jej z jemného plátna, naplníte jemně nařezanou natí. Nahřátý přikládáte na postižená a bolestivá místa, rovněž na otoky a zhmožděniny.
Příprava čaje (odvaru): 3 lžičky drogy necháme přejít varem v půl litru vody. Na 15 minut odstavíme a potom popíjíme dva šálky denně. Při nemocech horních cest dýchacích se pije čaj teplý, jinak vlažný nebo studený. Při kožních problémech lze odvar použít na koupel.
Příprava sirupu na odkašlávání: Hrst květů povaříme v půl litru vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme a prolisujeme přes pláténko. Získanou šťávu znovu po-vaříme s půl kilogramem cukru, až směs zhoustne. Denně se užívají 2–4 lžičky.
Příprava tinktury: l lžíce drogy se zalije 5 lžícemi destilátu a nechá se 14 dní stát v uzavřené sklenici. Užívá se 10 kapek na lžíci vody, 3x denně. Právě tinktura podle některých léčitelů účinně zabírá zevně na vyrážky.
Heřmánek
Heřmánek pravý patři k nejdůležitějším léčivým rostlinám. Sbírá se v době plného květu a suší se v temné, dobře větrané místnosti na plechu asi ve dvoucentimetrové vrstvě. Nikdy se při sušení neobrací, protože květy této rostliny se velice lehce rozpadají a z lékařského hlediska pak ztrácejí využitelnou hodnotu. Ze stejného důvodu je neukládáme nedosušené a nesnažíme se vtěsnat co nejvíce do jedné sklenice nebo jiného obalu. Při sběru je však důležitá znalost heřmánku, je totiž poměrně lehce zaměnitelný například se rmenem. Heřmánek pravý má na rozdíl od rmenu květní lůžko vyklenuté a duté. Čaj nebo nálev z heřmánku pomáhá při nadýmání, při střevních a žaludečních potížích a kolikách, při nachlazení, kašli a bronchiálním kataru. Působí blahodárně rovněž při záduše, bolestivé menstruaci, zánětech močových cest a může příznivě ovlivňovat celkový nervový systém. Zevně se využívá v obkladech a koupelích na kožní vyrážky, k ošetření spálenin, revmatických otoků a různých zánětů. Ulehčuje léčbu špatně se hojících ran a bývá doporučován k vymývání očí při zánětu spojivek nebo jako kloktadlo při zánětech a dalších chorobách dutiny ústní, mandlí a hrtanu. Olejíček z heřmánku se vtírá do kůže při křečích.
Rýmu a případný zánět vedlejších dutin uvolňuje inhalace heřmánkových par, heřmánková mast zabírá na hemoroidy.
Na bolavé oči je vhodný obklad: Jedna lžička heřmánku se povaří v mléce a teplý obklad se přikládá na zavřené oči.
Likér proti chronickému revmatismu: 75 g kořínků heřmánku pravého se rozemele na prášek, proseje a zalije litrem žitné pálenky. Po čtrnáctidenním louhování se přefiltruje a likér se užívá v maximální dávce 10 kapek denně.
Žaludeční čaj
30 g puškvorce (oddenek), 10 g heřmánku (květ), 10 g kmínu (plod), 40 g máty peprné a 10 g pelyňku (nať). Dvě lžičky této směsi přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme 15 minut stát. Pije se až 2 šálky čaje denně.
Přeslička
Přeslička rolní je v podstatě plevelovitá bylina, kterou najdeme na polích, náspech, na loukách i podél cest. Pro léčitelské účely se sbírá od června do září její zelená nať, tedy letní jalové, stromečkovitě větvené lodyhy, bez černého oddenku. Musí se však řádně usušit, protože jinak snadno plesniví. Přeslička obsahuje kyselinu křemičitou, saponiny, equisetonin, organické kyseliny a flavonové glykosidy. Působí výrazně hojivě, močopudně a zároveň zvyšuje pružnost cév. Užívá se tedy vnitřně při zánětech močového ústrojí či při močových a ledvinových kaméncích, v lidovém léčitelství to býval také pomocník proti tuberkulóze. Zevně, jako obklad, urychluje hojení ran (včetně bércových vředů) a působí antirevmaticky. Odvar pomáhá však také proti vypadávání vlasů nebo při hemoroidech. Ve formě kloktadla má přeslička rolní pozitivní účinky na angínu nebo katar průdušek. Lidé, trpící častějším spouštěním krve z nosu, ji používají také k výplachům nosní dutiny, zastaví prý krvácení. Pravidelné dlouhodobé užívání přesličky v malých dávkách, jen 0,15 litru odvaru denně, navíc údajně výrazně snižuje riziko rakoviny. Léčivý odvar se připravuje ze 4 lžiček nasušené drogy, která se přelije 1/4 litrem vody a 10 až 15 minut povaří. Přesličkovou natí lze však také překvapivě snadno umýt nádobí. Při pobytu v přírodě je to vhodnější čisticí prostředek než nějaký saponát.
Mařinka
Mařinka vonná bývala posvátnou bylinkou druidů. Její snítku u sebe nosil každý, kdo chtěl změnit svůj život a vítězit. Už od středověku je to ale také významná léčivka i koření. Obvykle roste v okolí dubových, bukových a habrových lesů a její nať se trhá v době počátku květu. Obsahuje kumarinový glykosid asperulosid, organické kyseliny, třísloviny, hořčinu, vitamin C, silici a amid kyseliny nikotinové. Vůně usušené bylinky se podobá vůni sena a chuť je příjemně nahořklá. Mařinka vonná pomáhá proti nadýmání, bolestem a případně i křečím břicha, působí močopudně. Celkově podporuje trávení a uklidňuje, takže je vhodná při potížích s nespavostí a nervovém vyčerpání. S dávkováním ale pozor, nejvhodnější je jedna a půl lžičky sušené nati na osobu a den. Čerstvé listy mařinky se dají použít k ochucení nealkoholických nápojů a sušené jsou základem pro výrobu osvěžující kosmetiky.
Mařinkový nápoj: Jedna a půl lžičky sušené natě máčíme asi hodinu v půl litru jablečného moštu. Přesezený a dobře vychlazený nápoj je velice chutný. Mařinkové mléko s medem: Dva decilitry mléka ochutíme medem a namočíme do něj zhruba na 2 hodiny jednu a půl lžičku mařinky. Podáváme vychlazené jako večerní nápoj.
Cukrovka
Obdivuhodná smetánka lékařská, se dnes používá jako podpůrné léčivo při cukrovce, neboť povzbuzuje látkovou výměnu, činnost slinivky břišní a stimuluje tvorbu inzulínu. Pampeliška by určitě neměla chybět v čajových směsích užívaných při podpůrné léčbě cukrovky. Doporučuje po dobu, kdy pampeliška kvete, sníst každý den až deset stvolů.
Čaj z kopřivy má význam při léčení diabetů, neboť podněcuje činnost slinivky břišní k vyšší sekreci inzulínu.
Lékem na cukrovku je čaj z borůvkového listí.
Čaj má antidiabetický účinek, neboť obsahuje látky, které příznivě ovlivňují metabolismus cukrů. Lze připravovat čaj z čerstvých i sušených borůvkových listů, sušené borůvkové listí se přidává do čajových směsí pro diabetiky. Dvě lžičky čerstvého borůvkového listí propláchneme, pokrájíme, zalijeme 250 ml vody a vaříme deset minut. Poté necháme ještě patnáct minut vyluhovat. Slijeme a užíváme dva šálky vlažného čaje denně.
Pro diabetiky je doporučován čaj Diabetes tea, který podporuje léčbu cukrovky, stimuluje produkci inzulínu ve slinivce břišní a celkově regeneruje její funkce, zpomaluje vstřebávání cukru do krevního oběhu a reguluje stav cukru v krvi.
LEVANDULE
Tlumí kolikové bolesti, používá se při bolestech hlavy, migréně, působí při střevním nadýmání a průjmech.
Praktické rady: Květy: Doporučují se jako přísada ke koupelím při dně a špatně se hojících ranách.
Terapeutické účinky: Pomáhá při nadýmání, průjmech, žaludečních křečích, bolení břicha, migréně, při špatné funkci žlučníku.
Praktické rady: Čaj: 2 – 5 g bylinek spaříme půl litrem vody a pijeme jeden šálek ráno a večer při žaludečních křečích.
OSTRUŽNÍK
Terapeutické účinky: Doporučuje se při zánětech močového měchýře, bolestech v krku, proti kašli, při chronických i akutních žaludečních potížích.
Praktické rady: Čaj z listí má dobré účinky při průjmů, několik hrníčků čaje se doporučuje při kašli.
PAMPELIŠKA
Terapeutické účinky: Užívá se při zánětech močových cest a ledvinových kaméncích, léčí jaterní choroby, doporučuje se pro lepší vyprazdňování a lepší funkci žlučníku.
Praktické rady: Čaj: l-2 lžíce byliny přelijeme šálkem studené vody, minutu povaříme a necháme 10 minut odstát. Šálek ráno a večer zklidňuje žlučník.
RAKYTNÍK
Terapeutické účinky: Účinný prostředek při celkově snížené odolnosti organismu, při chronických infekčních nemocech, v rekonvalescenci, pro posílení imunity, působí proti skleróze.
Praktické rady: Čaj: Dvě polévkové lžíce rakytníkových bobulí vaříme 5 minut, potom přecedíme.
ROUTA
Terapeutické účinky: Užívá se vnitřně při žaludečních a střevních poruchách, při nervovém onemocnění a klimakterických obtížích.
Praktické rady: Nálev: Připravujeme ho z l lžičky drogy do půl litru vody, nechá se několik hodin vyluhovat. Nesmí se užívat v těhotenství.
ŘEPÍK
Terapeutické účinky: Používá se jako podpůrný prostředek při jaterních chorobách, nemocech žlučových cest, při průjmech a poruchách trávení.
Praktické rady: Nálev: Potřebujeme l čajovou lžičku drogy na šálek vroucí vody, užívá se třikrát denně půl hodiny před jídlem.
ŠALVĚJ
Terapeutické účinky: Pomáhá ke zmírnění nočního pocení v klimakteriu, tlumí stařecký třes, povzbuzuje chuť k jídlu, odvádí hleny.
Praktické rady: Tinktura: 50 g řezané drogy zalijeme 1/2 l destilátu (vodka, žitná) a necháme v dobře uzavřené láhvi 10 dní stát za občasného protřepání. Užíváme 30 kapek na lžíci vody 3x denně.
TŘEZALKA
Terapeutické účinky: Léčí nervové potíže všeho druhu, je účinná proti průjmům, při nepravidelnosti periody, namožení svalů.
Praktické rady: Tinktura: Jeden díl květů volně naplníme do lahví, zalijeme devíti díly 40% destilátu. Dobře uzavřenou láhev postavíme na 14 dní na teplé místo, pak přefiltrujeme. Deset kapek tinktury 3x denně se užívá na kostce cukru při bolestech žlučníku, kašli a stresu.
ZEMĚDÝM
Terapeutické účinky: Snižuje krevní tlak, zlepšuje látkovou výměnu, tiší bolesti hlavy, užívá se při žlučníkových a jaterních nemocech, zácpě.
Praktické rady: Obklady nebo koupele se doporučují při kožních vyrážkách, ekzémech a hemoroidech.
HŘEBÍČEK
Hřebíček má tišící účinky a proti bolestem se u nás užíval od středověku. Je prokázáno, že povzbuzuje činnost srdce i krevního oběhu, zmírňuje bolestivé křeče při žaludečních potížích či při nadýmání. Působí zároveň jako antiseptikum, a proto bývá výtažek hřebíčku přidáván do ústních vod a past. Nepříjemného zápachu v ústech i bolesti zubů vás může zbavit potírání dásní hřebíčkovým olejem nebo žvýkání jednoho až dvou hřebíčků. Musíte však použít kvalitní hřebíček. A jak ho poznáte? Měl by mít tmavohnědou barvu a stlačením jeho „stopky" se uvolní malé množství oleje. Případně můžete hřebíček otestovat za pomoci vody. Pokud leží na vodě v misce vodorovně, rozhodně už není nejčerstvější. Naopak vhodný je ten, který plave hlavičkou na hladině a jeho stopka směřuje dolů.
Ovoce jako lék
Ovoce blahodárně působí na lidský organismus.
Například voda z jablek, připravená následujícím způsobem, nemocnému poskytuje příjemné ochlazení a občerstvení. Asi do dvou sklenic vody dáme vařit jedno nebo dvě omytá a neloupaná jablka. Když změknou, necháme odvar pod pokličkou vychladnout a pak jej slijeme a podáváme k pití.
Vymačkáme-li šťávu z citronu do šálku horké černé kávy, získáme tak znamenitý prostředek proti bolesti hlavy. Citrónová šťáva je také výborným kloktadlem při bolestech v krku.
Likér z černého rybízu s přísadou žitné pálenky působí příznivě při slabosti žaludku nebo plic.
Šťáva z ostružin s cukrem svařená a podobně zavařené bezinky jsou dobrým prostředkem k utišení kašle.
Proti kašli ale dobře účinkuje i horký odvar z třešňových stopek.
Zmiňovat se o šťávě rybízové a malinové jako osvěžujících prostředcích, snad není třeba.
Také vinné hrozny, zejména ty modré, jsou výživné a navíc dobře čistí krev.
Jakýmkoliv způsobem naříznutá jahoda, angrešt či broskev působí hojivě při píchnutí včely nebo vosy. Přiložíme-li na místo bodnutí naříznuté ovoce, ostrá kyselina zabrání pálení a otoku.
Šťáva z tykve působí příznivě při chorobách ledvin.
Jetel
Jetel luční pomáhá proti různým nemocem. Odvar, nálev či lihový extrakt se užívá při chudokrevnosti, bolestivých menstruacích, zánětu močového měchýře, při zánětu průdušek nebo při astmatu i záduše. Značné množství flavonidů, látek proti stárnutí, které jetel obsahuje, zabraňuje hromadění cholesterolu v krvi a brání tak ucpávání cév. Jetel je nedílnou součástí všech hrudních a žaludečních čajových směsí. Zevně použitá šťáva z jetele pomáhá zastavit krvácení z povrchových ran, hojí popáleniny i abscesy, tlumí revmatické bolesti a je vhodná rovněž při zánětech uší, očí i nehtového lůžka nebo při kožní tuberkulóze.
Odvar z kořene účinkuje na záněty vaječníků a jako protirakovinný prostředek. Užívá se jedna lžíce 5x denně před jídlem.
Příprava odvaru: 20 gramů (4 polévkové lžíce) drceného kořene zalijete sklenicí vroucí vody a následně vaříte ve smaltované nádobě pod pokličkou ve vodní lázni zhruba 30 minut. Pak scedíte a přes pláténko přefiltrujete, doplníte vodou do původního objemu.
Příprava čaje na chudokrevnost:2 polévkové lžíce rozmělněných jetelových listů přelijete jednou sklenicí vařící vody a necháte 30 minut stát. Užíváte 2 lžíce výluhu 3x denně.
Netřesk
Rostlinka netřesk většinou vypadá jako spirálová růžice, složená z dužnatých listů v barvě zelené až tmavě červené. A právě tyto listy obsahují šťávu s léčivým a uklidňujícím účinkem. Vymačkanou nebo vylisovanou ji můžeme účinně použít například na drobná poranění či popáleniny. Zklidní kůži po hmyzím bodnutí, zabírá na bradavice a několikahodinové působení šťávy změkčuje kůži okolo kuřího oka a usnadňuje tak jeho odstranění. Čaj připravený z čerstvých listů pomáhá při bolestech v krku, bronchitidě a také při zánětech dutiny ústní. V některých jižních státech jsou ovšem netřesky dokonce konzumovány. Například v Itálii se mladé výhonky podávají jako součást zeleninové přílohy.
Lupénka
Bylinková léčba lupénky spočívá v pití odvarů z bylinek, především z amerického šafránu, brestu bílého, ale i divizny (v některých případech i denně).
Půl lžičky šafránu zalít 2 dl vařící vody, nechat půl hodiny vyluhovat, scedit a pít před spaním. Americký šafrán lze nahradit naším pravým šafránem. Odvar z brestu bílého (jilmu bílého) je třeba pít dvakrát až třikrát v týdnu, ráno. Špetku práškové kůry zalít teplou vodou, počkat třicet minut, zamíchat a bez cedění vypít.
Lokální léčení lupénky
Na postižená místa přikládat obklady z ricinového oleje, a to na několik hodin. Tento zákrok ničí povrchové buňky. Musí se dělat nejméně dvakrát týdně až do vyléčení. Doporučuje se i denně natírat místa postižená lupenkou mastí z vepřového sádla a koupele z kakostu smrdutého (výluhy), nebo z proskurníku a přesličky (na noc necháme louhovat 200 g bylin ve stejném poměru), po dobu 20 minut. Doporučuje se dále pít čajovou směs z následujících bylin: dubové kůry (10 g), vrbové kůry (30 g), zemědýmu lékařského (20 g), zelených ořechových slupek (20 g), vlaštovičníku (20 g), kopřivy (50 g), rozrazilu (30 g), měsíčku (30 g), řebříčku (20 g). Na šálek dáme vrchovatou čajovou lžíci smíchaných bylin a denně pijeme až dva litry čaje.
Kakost na kožní problémy
Kakost smrdutý je jednoletá bylina s drobnými kvítky fialové barvy. Naleznete jej v lesích, na pustých místech i na rumištích a kolem cest. Užívanou částí je nať, kterou sbíráte ještě kvetoucí.
Vnitřní užití: Jedna čajová lžička řezané drogy na sklenku vody při střevních potížích spojených s průjmy a krvácením. Velmi dobře se kakost osvědčil při písku v moči a ledvinových kaméncích, je to prostředek močopudný.
Zevní užití: Ve formě mazání a obkladů pomáhá při kožních onemocněních, při píštělích, nehojících se vředech a mokvajících ekzémech.
Komentáře
Přehled komentářů
https://erotic.manhattan-massage.com/ - erotic massage midtown
Good day .
Top craftsmen at the present time worth its weight in gold , in this regard prices for Thai massage in Manhattan Beach rather expensive . In our SPA you can find out all the beauty useful procedure practically for nothing .
Relaxing massage of the whole body positive affects all without exception systems and organs our body:
o Muscles and Joints - improved mobility , you will recover faster after a visual load, elimination of lactic acid and recovery from exercise
o Skin - activates flow blood, occurs saturation oxygen
o Vessels - getting rid of edema , normalizing the cardiovascular system and relieving anemia
o Nervous system - improve mood , headaches go away , improve health, relief from headaches and spasms , relieve nervous tension and improve well-being .
Swedish massage more important in case losing weight and getting rid of c ellulite.
The Luxurious Classic massage in Ditmars waiting customer here.
o Impressive variety options massage techniques
o Sessions Hardware - vibration full body massage from 1 hour
Offer all of you , visit the site and learn all methods of massage personally.
svědectví o tom, jak jsem svého bývalého milence vrátil s kouzlem lásky
(BOŽENA, 20. 10. 2019 5:48)Hi guys! my name is BOZENA, from Czech I lost my husband to another woman, after 4 years of marriage.We had a lovely marriage but he started a relationship with a coworker who chased after him. He is living away from his work and he refused to talk to me or come home. I was so devastated and found it hard to cope. I became very worried and needed help. As I was browsing through the Internet one day, I came across a comment by Amber that suggested that Dr.Ogunze helped solve her marital problems, restore broken relationships and so on. So I felt I should give him a try. I contacted him via e-mail: drogunzesolutionhome@gmail.com and he did a spell for me. 28 hours later, my husband came to me and apologized for the wrongs he did and promise never to do it again. Ever since then, everything has returned back to normal. All thanks to Dr.Ogunze. If you need a spell caster that can cast a spell that works, I suggest you contact him. He will not disappoint you, and he can also cure fibroid. I give you 100% guarantee that he will help you. His email: drogunzesolutionhome@gmail.com Thanks to Dr.Ogunze.
Tipy na podporu imunity
(Monika, 7. 11. 2017 10:38)Pridavam podobnych par tipu z naseho blogu. Pro urychleni vyzkousejte i nektery doplnek ... clanek zde - https://www.slimming.cz/posileni-imunity-babske-rady/
Always favorable prices for servicessakura massage in Manhattan
(Craigopirm, 19. 9. 2021 14:05)