Jdi na obsah Jdi na menu
 

PORUCHY SPÁNKUObrazek
Česnek medvědí Česnek medvědí působí příznivě na náš žaludeční a střevní trakt. Jelikož k poruchám spánku dochází v mnohých případech v důsledku žaludečních těžkostí, působí česnek medvědí současně i jako prostředek proti nespavosti. Česnek medvědí používáme pouze čerstvý, sušený ztrácí na intenzitě.
Listy česneku medvědího sbíráme na jaře, umyjeme je a konzumujeme v syrovém stavu. Používáme ho i podobně jako petržel, ke zdobení jídel. Taktéž je ho možno připravit jako salát.
ObrazekCelková koupel z lipového květuPři nepokojném spánku dětí poslouží účinně koupel z lipového květu. Pětilitrovou nádobu naplníme do polo­viny čerstvým lipovým květem. Namáčíme ho 12 hodin ve studené vodě. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Srdce se při koupání musí nacházet nad hladinou vody. Po 20minutové koupeli dítě neutíráme, zabalíme je do koupacího pláště a na hodinu uložíme do postele.Obrazek

Heřmánek pravý Jednu vrchovatou čajovou lžičku heřmánku pravého přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Denně vypijeme před spaním, po doušcích, jeden šálek čaje.  

Hloh jednosemenný Jednu vrchovatou čajovou lžičku hlohu jednosemeObrazeknného přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Denně po doušcích vypijeme dva šálky čaje.

Esence z hlohu jednosemennéhoNávod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Denně užíváme 4 až l0 kapek esence.Obrazek
Hluchavka bílá Nervově podmíněnou nespavost odstraní dva šálky čaje denně, které si připravíme z hluchavky bílé nebo žluté. Jednu vrchovatou lžičku hluchavky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.
ObrazekKontryhel žlutozelený V polohách nad 1000 m nadmořské výšky roste druh kontryhelu, který je, pro lesklou, stříbřitou barvu spodní strany listů, nazývaný též stříbrný plášť. Z jeho listů připravíme čaj, který při poruchách spánku přináší rychle úlevu.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku kontryhele, přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme denně dva až tři šálky čaje.
 
 
Třezalka tečkovaná Jednu vrchovatou čajovou lžičku třezalky na šálek pře­lijeme vařící vodou, necháme odstát, přece­díme a pijeme po doušcích.
Esence z třezalky tečkované Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Denně užíváme 10 až 15 kapek esence.Obrazek
Sedací koupel z třezalky tečkované Pětilitrovou nádobu čerstvé třezalky nebo 100 g sušené, namočíme na 12 hodin do studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přilijeme do připravené koupele. Voda koupele musí překrývat ledviny. Po 20minutové koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.Při poruchách spánku doporučuji jednu sedací koupel za týden. Ostatní dny doporučujeme koupele nohou.

ObrazekTužebník jilmový Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených květů tužebníku jilmového přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát a přecedíme. Denně vypijeme po doušcích až tři šálky čaje.Obrazek

Esence z česneku medvědího Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové esence.Denně užíváme 10 až 15 kapek zředěných malým množstvím vody.
Čajová směs Smícháme 5 g kořene kozlíku lékařského, 15 g chmele obecného, 10 g třezalky tečkované, 25 g levandule lé­kařské, 50 g prvosenky jarní a uvaříme čaj, který pijeme před spaním, co možná nejteplejší.
Připravíme ho přelitím čajové lžičky uvedené směsi vařící vodou. Necháme půl odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích. Labužníci si mohou čaj přisladit trochou medu.
Babská rada Malý froté ručník namočíme do studené vody tak, aby z něj nekapala voda, a na noc ho přiložíme na srdce. Překryjeme ho igelitovou fólií a suchým ručníkem. Další z domácích receptů radí, abychom si ruce ponořili až po ramena do ledové vody a napočítali do 20 až do 30. Ruce si po vodní koupeli neutíráme, na mokré paže si oblékneme pyžamo.