ALERGIE NA TVÁŘI
Mytí slézem přehlíženým Pálivé a svrbící projevy alergie na tváři odstraníme mytím v odvaru ze slézu přehlíženého.Dvě hrsti slézu namočíme na 12 hodin do 5litrové nádoby se studenou vodou. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Vlažným odvarem tvář několikrát denně umýváme.
KopřívaČajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody a necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři šálky čaje denně.
Kopřiva Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvyklou denní dávku tvoří čtyři šálky čaje.

Mytí ořechem vlašským Mytí odvarem z listů ořechu vlašského přinese velmi rychle úlevu. Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájených listů ořechu vlašského přelijeme 1/2 litrem vařící vody. Odvar necháme odstát, přecedíme a používáme k mytí postižených míst.
Mytí rdesnem ptačím Dvě vrchovaté hrsti rdesna ptačího přelijeme 1/2 litrem vařící vody. Odvar necháme odstát, přecedíme a použijeme k mytí postižených míst.
Šťáva z měsíčku lékařského Stonky čerstvého měsíčku umyjeme, vlhké vylisujeme a šťávou potřeme místa zasažená svrabem.




Sedací koupel z řebříčku obecného Mytí a sedací koupel s použitím řebříčku obecného odstraňuje nepříjemné svrbění v pochvě. Na sedací koupel potřebujeme 100 g řebříčku. Namáčíme jej 12 hodin ve studené vodě. Potom studený výluh ohřejeme a přilijeme do připravené koupele. Při sedací koupeli by se měly ledviny nacházet pod hladinou vody. Po 20minutové koupeli se neutíráme, pouze se zabalíme do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele. Ohřátý studený výluh lze použít i k omývání a oplachování.
EKZÉMY
Kopřiva Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvyklou denní dávku tvoří čtyři šálky čaje.
Měsíčková mast Mě se osvedčila měsíčková mast.Postižené místo výrazně zesvětlilo a svědění zmizelo.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.
Vyrážky
Mytí heřmánkem pravým Na mytí pleti si připravíme odvar z jedné hrsti heřmánkových květů přelitých litrem vařící vody. Odvar necháme půl minuty odstát a přecedíme. Vlažným odvarem omýváme postižené partie pokožky.


Obklad z heřmánku pravého Mytí a obklady pleti s použitím heřmánku. Jednu vrchovatou polévkovou lžíci heřmánku přelijeme 1/4 litrem vařícího mléka, necháme půl minuty odstát, přecedíme a necháme vychladnout. Do vlažného mléka namočíme kousek plátna a přiložíme na pleť s vyrážkami.


Smetanka lékařská V době květu smetanky lékařské doporučujeme sníst denně l0 čerstvých, syrových stonků. Konzumujeme je po umytí a odstranění květů. Důkladně rozžvýkáme.
KOŽNÍ VYRÁŽKA


Šťavel obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku listů šťavele obecného přelijeme šálkem vařící vody. Necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme denně dva šálky.
Bylinková směs Smícháme 25 g dubové kůry, 10 g kontryhele žlutozeleného, 20 g ovsa, 10 g heřmánku pravého, 25 g šalvěje lékařské a 10 g komonice lékařské. Čtyři vrchovaté polévkové lžíce této bylinné směsi vsypeme do 1 litru studené vody a zahříváme až do bodu varu. Potom odvar odstavíme, necháme pět minut vyluhovat, přecedíme a několikrát denně jím opatrně potíráme postižená místa.
