Jdi na obsah Jdi na menu
 

ALERGIE NA TVÁŘI Obrazek

Mytí slézem přehlíženým Pálivé a svrbící projevy alergie na tváři odstraníme mytím v odvaru ze slézu přehlíženého.Dvě hrsti slézu namočíme na 12 hodin do 5litrové nádoby se studenou vodou. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Vlažným odvarem tvář několikrát denně umýváme.

ObrazekKopřívaČajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody a necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři šálky čaje denně.

Ekzémy
Čajová směs Smícháme stejný díl rozrazilu lékařského a výhonků kopřivy a uvaříme z nich čaj.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

Kopřiva Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvyklou denní dávku tvoří čtyři šálky čaje.

SvrabObrazek

Mytí ořechem vlašským  Mytí odvarem z listů ořechu vlašského přinese velmi rychle úlevu. Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájených listů ořechu vlašského přelijeme 1/2 litrem vařící vody. Odvar necháme odstát, přecedíme a po­užíváme k mytí postižených míst.

ObrazekMytí rdesnem ptačím Dvě vrchovaté hrsti rdesna ptačího přelijeme 1/2 litrem vařící vody. Odvar necháme  odstát, přecedíme a použijeme k mytí postižených míst.Obrazek

 

Šťáva z měsíčku lékařského Stonky čerstvého měsíčku umyjeme, vlhké vylisujeme a šťávou potřeme místa zasažená svrabem.

 
 Svrbění pokožky
ObrazekKopřiva  Nečistá pokožka, těžce se hojící skvrny, alergie a vyrážky mají často za následek silné svrbění. Kdo mu podlehne a začne se škrábat, znemožňuje jeho léčení. Přitom pomůže i kopřivový čaj.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy přelijeme vařící vodou, necháme půl minuty odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích čtyři šálky čaje denně.
Mast z měsíčku lékařského Při silném svrbění pokožky potíráme pravidelně postižené místo mastí z měsíčku.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.Obrazek
Rozrazil lékařský Čaj z rozrazilu lékařského používáme hlavně proti sta­řeckému svrbění.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku rozrazilu lékařského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denní dávku by měly tvořit dva šálky čaje.
ObrazekSmetanka lékařská Svrbění pokožky zmírníme 14denní kúrou s použitím čerstvých stonků smetanky lékařské. Denně nasbíráme l0 květů smetanky (spolu se stonky). Květy odstraníme, stonky umyjeme a syrové rozžvýkáme.Obrazek

Sedací koupel z řebříčku obecného Mytí a sedací koupel s použitím řebříčku obecného odstraňuje nepříjemné svrbění v pochvě. Na sedací koupel potřebujeme 100 g řebříčku. Namáčíme jej 12 hodin ve studené vodě. Potom studený výluh ohřejeme a přilijeme do připravené koupele. Při sedací koupeli by se měly ledviny nacházet pod hladinou vody. Po 20minutové koupeli se neutíráme, pouze se zabalíme do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele. Ohřátý studený výluh lze použít i k omývání a oplachování.

EKZÉMY
Čajová směs Smícháme stejný díl rozrazilu lékařského a výhonků kopřivy a uvaříme z nich čaj.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.Obrazek

Kopřiva Jednu vrchovatou čajovou lžičku kopřivy přelijeme šálkem vařící vody, přecedíme a pijeme po doušcích. Obvyklou denní dávku tvoří čtyři šálky čaje.

Měsíčková mast Mě se osvedčila měsíčková mast.Postižené místo výrazně zesvětlilo a svědění zmizelo.Návod na přípravu najdete v sekci Bylinkové mastičky.

Vyrážky

Mytí heřmánkem pravým Na mytí pleti si připravíme odvar z jedné hrsti heř­mánkových květů přelitých litrem vařící vody. Odvar necháme půl minuty odstát a přecedíme. Vlažným odva­rem omýváme postižené partie pokožky.

ObrazekJitrocel kopinatý Vrchovatou čajovou lžičku listů jitrocele kopinatého nebo většího přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme obvykle dva šálky čaje denně. Obrazek

Obklad z heřmánku pravého Mytí a obklady pleti s použitím heřmánku. Jednu vr­chovatou polévkovou lžíci heřmánku přelijeme 1/4 litrem vařícího mléka, necháme půl minuty odstát, přecedíme a necháme vychladnout. Do vlažného mléka namočíme kousek plátna a přiložíme na pleť s vyrážkami.

ObrazekOřech vlašský Mytí pleti výluhem z ořechových listů léčí i hnisavé vyrážky. Dvě vrchovaté čajové lžičky drobně pokrájených listů ořechu přelijeme 1/2 litrem studené vody. Necháme stát 12 hodin. Potom tento studený výluh ohřejeme, pře-cedíme a přilijeme do vody určené k mytí vyrážek.Obrazek

Smetanka lékařská V době květu smetanky lékařské doporučujeme sníst denně l0 čerstvých, syrových stonků. Konzumujeme je po umytí a odstranění květů. Důkladně rozžvýkáme.

KOŽNÍ VYRÁŽKA

ObrazekHluchavka bílá Jednu vrchovatou čajovou lžičku hluchavky bílé a žluté přelijeme šálkem vařící vody. Necháme odstát, přecedíme a po doušcích vypijeme, během dopoledne, jeden šálek čaje.
Mytí heřmánkem pravým Hrst květů heřmánku přelijeme vařící vodou,odstát a přecedíme. Odvarem si denně myjeme tvář.Obrazek

 

 

Mytí přesličkou rolní Čtyři vrchovaté lžičky přesličky rolní přelijeme l litrem vařící vody. Necháme odstát. Poté přecedíme a tímto odvarem myjeme tvář, nebo jiná postižená místa na kůži. Stejně působí i obklady přiložené na postižená místa.
 

ObrazekŠťavel obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku listů šťavele obecného přelijeme šálkem vařící vody. Necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme denně dva šálky.

PÁSOVÝ OPAR

 

Bylinková směs Smícháme 25 g dubové kůry, 10 g kontryhele žlu­tozeleného, 20 g ovsa, 10 g heřmánku pravého, 25 g šalvěje lékařské a 10 g komonice lékařské. Čtyři vrchovaté polévkové lžíce této bylinné směsi vsypeme do 1 litru studené vody a zahříváme až do bodu varu. Potom odvar odstavíme, necháme pět minut vyluhovat, přecedíme a několikrát denně jím opatrně potíráme postižená místa.

Scezené bylinky je možno použít jako teplý obklad na noc. Bylinky mírně ohřejeme, rozložíme na čisté lněné plátno a přiložíme na postiženou část těla. Převážeme šátkem.Obrazek
 
Šťáva z netřesku střešního Čerstvě nasbírané listy netřesku střešního umyjeme a vylisujeme v odšťavovači. Touto šťávou potíráme postižená místa několikrát denně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář