Jdi na obsah Jdi na menu
 

  

OTOKY PRSOU kojící matkyObrazek
 
Obklad z kokošky pastuší Kojící matky si často stěžují na otoky prsou. Zde pomůže parní zábal z kokošky pastuší. Připravíme ho takto: dvě vrchovaté hrsti kokošky vložíme do síta nad nádobu s vařící vodou. Stoupající párou se byliny ohřejí. Ohřáté bylinky rozložíme na čisté, lněné plátno, zabalíme je a přiložíme na opuchlá prsa. Obklad ještě, pro udržení tepla, překryjeme měkkým, teplým ručníkem.

 

PŘECHOD (KLIMAKTERIUM)

Období přechodu znamená v životě ženy nesmírný zlom a bývá spojeno s nejrozličnějšími těžkostmi. Uvádíme bylinky, jež toto těžké období změn Obrazekulehčují.

Jmelí bílé Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme a přecedíme. Během dne můžeme vypít tři šálky čaje. Vhodné je nalít celou denní dávku do termosky.

Kokoška pastuší tobolka Během přechodu se doporučuje pravidelná kúra založená na pití čaje z kokošky. Po čtyři týdny by každá žena měla denně vypít dva šálky čaje z kokošky. Připravíme ho přelitím jedné vrchovaté čajové lžičky kokošky vařící vodou. Necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Kúru na tři týdny přerušíme a poté započneme znovu.Obrazek

Kontryhel žlutozelený Vrchovatou čajovou lžičku kontryhelu přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme tři šálky čaje denně.

ObrazekŘebříček obecný Vrchovatou čajovou lžičku žebříčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích vypijeme dva až tři šálky čaje denně.

Sedací koupel z řebříčku Jedenkrát týdně bychom si měly dopřát sedací koupel z řebříčku. 100 g řebříčku namáčíme 12 hodin v pětilitrové nádobě se studenou vodou. Studený výluh ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Po 20minutové koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.

 

Čajová směs Smícháme 25 g květu prhy arniky, 50 g kořene kozlíku lékařského, 25 g pukléřky islandské, 25 g meduňky lékařské, 25 g řebříčku obecného a 25 g šalvěje lékařské, ha jeden šálek čaje použijeme jednu čajovou lžičku bylinné směsi. Přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme ráno, nalačno, jeden šálek.

POTRAT

Čajová směs Smícháme stejné množství kontryhele žlutozeleného a řebříčku obecného.Jednu vrchovatou čajovou lžičku této bylinkové směsi přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát přecedíme a po doušcích pijeme dva až tri šálky čaj denně.

Hrab obecný Mladé výhonky hrabu, užívané delší dobu, taktéž zamezují potratu. Hrst čerstvých konců větviček uvaříme ve 1/4 litru mléka. Do scezeného mléka přidáme jeden žloutek a zahustíme máslovou zásmažkou. Jeden talíř této polévky jíme na večeři několik týdnů, ba i měsíců.Obrazek

Kontryhel žlutozelený Aby těhotné ženy předešly potratu, měly by od třetího týdne těhotenství pít pravidelně čaj z kontryhelu.

ObrazekMateřídouška obecná Jednu vrchovatou čajovou lžičku mateřídoušky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

 

Plísňová onemocnění pohlavních orgánů Obrazek

Plísňové onemocnění ženských pohlavních orgánů léčíme sedacími koupelemi z měsíčku lékařského.

Sedací koupel z měsíčku lékařského 100 g měsíčku namočíme na 12 hodin v nádobě s obsahem pěti litrů studené vody. Studený výluh ohřejeme a přilijeme do koupele. Voda koupele by nám měla pokrývat ledviny. Po 20minutové koupeli se nemusíme utírat. Zabalíme se do koupacího pláště a hodinu si poležíme v posteli.

 

 

 ONEMOCNĚNI ŽENSKÝCH POHLAVNÍCH ORGÁNŮ

ObrazekHeřmánek pravý Při těžkostech s ženskými pohlavními orgány, které nelze blíže specifikovat, pijeme denně heřmánkový čaj. Jednu vrchovatou čajovou lžičku heřmánku přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích dva až tři šálky čaje denně.Obrazek

Hluchavka bílá Současně s výše uvedenými čaji bychom měly při závažných ženských onemocněních vypít denně dva šálky čaje z hluchavky.Jednu vrchovatou čajovou lžičku bílé nebo žluté hluchavky přelijeme vařící vodou, necháme chvíli odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.

ObrazekKontryhel žlutozelený Kontryhel je léčivá rostlina, která se uplatňuje hlavně při léčení typicky ženských onemocnění. Používá se vnitřně jako čaj. Jednu vrchovatou čajovou lžičku kontryhele, přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme čtyři šálky čaje denně. Čaj z kontryhelu léčí poranění při porodu, ochablost ženských orgánů a náchylnost na potraty. Těhotné ženy by tento čaj pro posílení děložního svalstva měly pít od třetího měsíce těhotenství.Obrazek

Mateřídouška obecná Při onemocnění ženských orgánů, provázených bolestivými stahy doporučujeme vypít během dne dva šálky mateřídouškového čaje.

Poduška s mateřídouškou Bolestivé křeče zmírní i zevně přiložená poduška s ma­teřídouškou. Suché květy a stonky mateřídoušky vložíme do povlaku na podušku. Povlak zašijeme a přiložíme na postižené místo. Večer bylinkovou podušku mírně nahřejeme a přiložíme na celou noc na spodní část břicha.

ObrazekŘebříček obecný Při onemocnění ženských orgánů  se doporučuje pít tolik čaje z přesličky, kolik jen sneseme. Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme až osm šálků čaje denně.Obrazek

Sedací koupel ze šalvěje lékařské Ženy s chorobami pohlavních orgánů by si měly alespoň jednou týdně připravit sedací koupel ze šalvěje.

 

NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE  
 
Kokoška pastuší tobolka Čaj z kokošky pastuší tobolky je velmi účinný léčebný prostředek pro regulaci menstruace v období puberty. Týden před vypočítaným termínem začátku menstruace pijeme denně dva šálky čaje. Připravíme ho přelitím jedné čajové lžičky řebříčku šálkem vařící vody,necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.
 
Třezalka tečkovaná Nepravidelnosti menstruace, častý problém v pubertě, pomáhá odstraňovat i třezalka tečkovaná. Jednu vrchovatou čajovou lžičku třezalky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po delší dobu po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.

 

MENSTRUAČNÍ POTÍŽE

Čajová směs Při velmi silném menstruačním krvácení se osvědčila následující bylinková směs.25 g prhy arniky, 50 g kořene kozlíku lékařského, 25 g pukléřky islandské, 25 g meduňky lékařské, 25 g šalvěje lékařské, 25 g řebříčku obecného.Bylinky důkladně promícháme. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi bylin na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích, jeden šálek čaje ráno, nalačno, před snídaní. Čaj byste měl pít delší dobu i po tom, co se menstruace upravila.Obrazek

Čekanka obecná Jednu vrchovatou čajovou lžičku čekanky na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, scedíme a pijeme po doušcích. Každý den ráno vypijeme jeden šálek čekankového čaje.

ObrazekHluchavka bílá Jednu vrchovatou čajovou lžičku hluchavky bílé nebo žluté přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva šálky čaje denně.Obrazek

Jmelí bílé Při menstruačních poruchách pomáhá i jmelí bílé, osvědčený prostředek při poruchách srdeční činnosti a krevního oběhu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku jmelí namáčíme 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a po doušcích vypijeme. Dle rozsahu těžkostí vypijeme denně až tři šálky čaje. Doporučujeme nalít celou denní dávku do termosky vypláchnuté horkou vodou.

ObrazekKokoška pastuší tobolka Čaj z kokošky je účinný léčebný prostředek při silném menstruačním krvácení. S čajovou kúrou započneme 8 až 10 dnů před předpokládaným začátkem menstruace. Denně, až do skončení menstruace, vypijeme dva šálky čaje.

Na přípravu šálku čaje potřebujeme jednu vrchovatou čajovou lžičku kokošky. Přelijeme ji vařící vodou, necháme odstát a poté přecedíme. Pijeme po doušcích. Tento čaj pomáhá odstraňovat i nepravidelnosti men­struace v pubertě.Obrazek

Heřmánek pravý heřmánek má bohaté spektrum možmosti aplikace.jedmou z nicj je i jeho využití při menstruačních poruchách a nepravidelném cyklu.Jednu čajovou lžičku heřmánku přelijeme 1/4 litrem vařící vody a necháme odstát.Pijeme tři lálky denně.

Neplodnost

Jmelí bílé Kapky ze jmelí bílého zakoupíme v lékárně.Užíváme denně ráno na lačno a večer před spaním 25 kapek.Chceme li si je připravit sami,musíme čerstvě nasbírané bobulky umýt a ještě vlhké vylisovat v odšťavovači.

ONEMOCNĚNÍ VAJEČNÍKŮ
Čajová směs Denně vypijeme l,5 až 2 litry čaje z následující směsi bylin: 300 g měsíčku lékařského a stejné množství řebříčku obecného dobře promícháme. Jednu vrchovatou čajovou lžičku této směsi zalijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme šest až osm šálků čaje.Obrazek
Sedací koupel z řebříčku obecného Denně anebo alespoň třikrát týdně doporučujeme sedací koupel z řebříčku obecného.
100 g řebříčku (používáme celou bylinu) namáčíme 12 hodin v nádobě s obsahem pěti litrů studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Voda ve vaně by měla pokrývat ledviny pacienta. Po 20minutové koupeli se neutíráme, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.
 
ObrazekZábal z přesličky rolní Při silných bolestech svalů doporučujeme parní zábal z přesličky rolní.
Dvě vrchovaté hrsti přesličky vložíme do síta zavěšeného nad nádobou s vroucí vodou. Byliny nesmíme do vody namočit. Stoupajícími vodními párami se přeslička ohřeje. Teplou přesličku rozložíme na čisté lněné plátno a teplý obklad přiložíme na místo postižené bolestí. Obklad ovineme teplým šátkem. Pacient by měl po dobu působení obkladu zůstat ležet v posteli. Obklad necháme působit tak dlouho, dokud nevychladneObrazek.

Kontryhel žlutozelený Menstruační potíže nám pomůže odstranit kontryhel žlutozelený. Na přípravu jednoho šálku čaje použijeme vrchovatou čajovou lžičku kontryhele. Přelijeme vařící vodou, necháme půl minuty odstát, přecedíme a pijeme po doušcích dva až tři šálky denně.

Za předpokladu, že se menstruační těžkosti vyskytnou v pubertě, doporučujeme čajovou směs ze stejných dílů kontryhelu a řebříčku. Jednu vrchovatou čajovou lžičku bylin na šálek přelijeme vařící vodou, necháme půl minuty odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky denně.
 
ObrazekMateřídouška obecná Nepravidelnosti menstruačního cyklu upravuje i čaj připravovaný z mateřídoušky. Šálek čaje z mateřídoušky připravíme přelitím jedné vrchovaté čajové lžičky mateřídoušky vařící vodou. Necháme půl minuty odstát, potom přecedíme. Pijeme po doušcích dva šálky čaje denně.
 
Poduška s mateřídouškou Poduška s mateřídouškou pomáhá zmírňovat bolestivé křeče při menstruaci.
Povlak na podušku naplníme sušenou mateřídouškou a na noc přiložíme na břicho.Obrazek
 
Rdesno ptačí Vrchovatou čajovou lžičku rdesna ptačího přelijeme šálkem vařící vody, necháme půl minuty odstát a přecedíme. Pijeme dva šálky čaje denně.
 
ObrazekŘebříček obecný Při vynechávání menstruace a nepravidelnostech cyklu v pubertě pomůže jeden šálek čaje z řebříčku, vypitý denně ráno, nalačno. Vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vody. Necháme půl minuty odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.

CYSTY Obrazek

 

Přeslička rolní Spolu s obklady pijeme ráno nalačno a večer, půl hodiny před večeří, po jednom šálku přesličkového čaje. Jednu vrchovatou čajovou lžičku přesličky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.
ObrazekZábal z přesličky rolní Dvě vrchovaté hrsti přesličky vložíme do síta nad nádobu s vroucí vodou. Přeslička se stoupajícími vodními párami ohřeje. Nutno však upozornit, že síto se v žádném případě nesmí namočit do vody.
Obsah síta potom rozložíme na čisté lněné plátno a přiložíme jako obklad na místo, kde se nachází cysta. Zábal z přesličky přiložíme třikrát denně. Bylinky lze použít opakovaně.
První zábal přiložíme ráno po snídani, necháme působit dvě hodiny a pacient musí setrvat v posteli. Pozdě odpoledne přiložíme další zábal a také necháme působit dvě hodiny. Třetí zábal z přesličky přiložíme před spaním a necháme působit celou noc. Důležité je, aby se udrželo teplo, a aby léčivé výpary zbytečně neunikaly. Pacient by se proto měl teple obléci a samotný zábal bychom měli převázat teplým šátkem.
Čajová směs Spolu s uvedenými obklady a přesličkovým čajem vypijeme 1,5 až 2 litry čaje následujícího složení:
100 g kopřivy, 300 gramů měsíčku lékařského a 100 g řebříčku řádně pro­mícháme.

Šálek čaje připravíme přelitím jedné čajové lžičky této bylinkové směsi vařící vodou. Necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Je-li to možné, smícháme tento čaj šestkrát denně se 3 až 5 kapkami šťavele (šťovíku) obecného na šálek. Šťávu získáme vylisováním čerstvě nasbíraného šťavele v do­mácím odšťavovači.

VÝTOK Obrazek

Řebříček obecný Kromě sedacích koupelí bychom měli denně vypít dva šálky řebříčkového čaje. Připravíme ho přelitím jedné čajové lžičky řebříčku šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích.

Sedací koupel z řebříčku obecného Výtok, často nazývaný i bílý výtok, léčíme sedacími koupelemi z řebříčku obecného.

100 g řebříčku (používáme celou bylinu) namočíme na 12 hodin do 5 litrů studené vody. Studený výluh potom ohřejeme, přecedíme a přilijeme do připravené koupele. Voda ve vaně by měla sahat nad ledviny. Koupel trvá 20 minut. Po koupeli se neutíráme, pouze se zabalíme do koupacího pláště, a na hodinu ulehneme do postele.

Bílý výtokObrazek

 

 

Kontryhel žlutozelenýJednu vrchovatou lžičku na šálek přelijeme vaříví vodou a necháme odstát,přecedíme a po doušcích pijeme tři šálky denně.Obrazek

Ořech vlašskýDvě lžičky listů ořechu namočíme na 12 hodin do1/2litru studené vody.Potom výluh ohřejeme a omýváme zevně pochvu.

ObrazekSedací koupel z řebříčkuDvakrát týdně by se měla připravit sedací koupel z řebříčku.100g řebříčku namočíme na 12 hodindo nádoby s 5 litry studené vody.Potom výluh přecedíme,ohřejeme a přidáme do koupele.Ve vaně musí být tolik vody aby pokrývala ledviny.Koupel by měla trvat 20 minut.Po koupeli se nemusíme utírat,stačí se zabalit do koupacího pláště a hodinu odpočívat přikrytý v posteli.Obrazek

Sedací koupel z přesličkyV klimakteriu by se měla,kromě koupele z řebříčku,připravovat i koupel z přesličky rolní.Postup je stejný jako u koupele z řebříčku.

ONEMOCNĚNÍ DĚLOHY

ObrazekJmelí bílé Jmelí bílé svou schopností regulovat krevní oběh rychle zamezí postupu děložního onemocnění a upraví menstruační poruchy
Jednu vrchovatou lžičku jmelí namočíme na 12 hodin v šálku studené vody. Studený výluh potom ohřejeme apřecedíme. Během dne vypijeme postupně, po doušcích, dva až tři šálky čaje. Praktické je nalít celou denní dávku do vyhřáté termosky.Obrazek
 
Kokoška pastuší tobolkaJednu vrchovatou čajovou lžičku kokošky pastuší tobolky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.
Pro svou schopnost zastavovat krvácení je kokoška pastuší tobolky výborným pomocníkem při krvácení dělohy.
ObrazekKontryhel žlutozelený Jednu vrchovatou čajovou lžičku kontryhele, přelijeme šálkem vařící vody,odstát, přecedíme a po doušcích pijeme čtyři šálky čaje denně.Obrazek
Přeslička rolní Při děložním krvácení využíváme schopnost přesličky rolní zastavovat krvácení.
Tři vrchovaté čajové lžičky přesličky přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích jeden až dva šálky čaje denně.
Řebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku přelijeme šálkem vařící vody,odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.
ObrazekSedací koupel z řebříčku obecného Při onemocnění dělohy stačí často k úplnému vyléčení jediná koupel z řebříčku.
100 g řebříčku (používáme celou bylinu) namočíme na 12 hodin do pětilitrové nádoby s obsahem studené vody. Potom studený výluh ohřejeme, přecedíme a přilijeme do koupele. Vody ve vaně musí být tolik, aby pokrývala ledviny. Po 20minutové koupeli se nemusíme utírat, zabalíme se do koupacího pláště a na hodinu ulehneme do postele.Obrazek
Svízel syřišťový Spolehlivý pomocník při těžkostech s dělohou. Jednu vrchovatou čajovou lžičku svízele přelijeme šálkem vařící vody,odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář