Jdi na obsah Jdi na menu
 

 
 
NASTYDNUTÍObrazek
 
Kopřiva Kopřiva je téměř univerzální bylina posilující organismus, a je osvědčeným prostředkem proti nákazám z nastydnutí. Na přípravu jednoho šálku čaje použijeme čajovou lžičku kopřivy. Přelijeme vařící vodou, necháme  odstát, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně můžeme bez obav vypít až 2 litry kopřivového čaje.
 
ObrazekŘebříček obecný Jednu vrchovatou čajovou lžičku řebříčku na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, přecedíme a pijeme po doušcích několik šálků čaje denně. Čaj pijeme tak horký, jak jenom sneseme.Obrazek
 
Tužebník jilmový Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených světů tužebníku jilmového přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.
 
Babská rada Provádíme 10 až 15minutové koupele nohou v horké vodě s trochou solí. Voda musí být velmi horká a je nutno ji neustále dolévat.

 

CHŘIPKA

Čajová směs Následující čaj je určený pro vlhké, studené podzimní počasí, to znamená období charakterizované nástupem chřipky. Čaj nám poslouží jako ochrana a prevence proti tomuto častému onemocnění.
Smícháme 10 g květu černého bezu, 5 g podběle léčivého, 5 g heřmánku pravého, 5 g lipového květu, 10 g drobně posekaného kořene smetanky lékařské, 5 g listů jahody obecné a 15 g tužebníku jilmového. Jednu vrchovatou čajovou lžičku této bylinné směsi na šálek přelijeme vařící vodou, a protože se ve směsi nachází smetanka lékařská, necháme odstát 5 minut, přecedíme a pijeme po doušcích. Denně nutno vypít tři šálky čaje. Polovinu prvního šálku čaje vypijeme ráno před snídaní, druhou polovinu po snídani. Zbytek čaje nalijeme do termosky vypláchnuté horkou vodou. Pijeme postupně, po celý den.
 

 Tužebník jilmový Jednu vrchovatou čajovou lžičku drobně pokrájených květů tužebníku jilmového na šálek přelijeme vařící vodou, necháme odstát, potom přecedíme a po doušcích pijeme dva až tři šálky čaje denně.

Babská rady Provádíme 10 až 15minutové koupele nohou v horké vodě s trochou solí. Voda by měla být co nejvíc horká a měli bychom ji neustále dolévat.

KAŠEL

Čajová směs Květy a listy podběle léčivého, květy divizny velkokvěté, plicníku lékařského a listy jitrocele kopinatého smícháme ve stejném poměru. Dvě vrchovaté čajové lžičky přelijeme šálkem vařící vody. Čaj necháme odstát. Přisladíme medem. Denně vypijeme po doušcích tři šálky takto připraveného teplého čajeObrazek.

Jitrocel kopinatý Na šálek čaje potřebujeme jednu vrchovatou čajovou lžičku jitrocele kopinatého nebo jitrocele většího. Přelijeme vařící vodou a necháme odstát. Denně vypijeme několik doušků, co nejteplejšího čaje.
ObrazekPodběl léčivý Při léčbě silného kašle doporučujeme podběl léčivý, neboť obsahuje účinné látky rozpouštějící hleny a zmírňující zápaly. Sbíráme žluté kalichy květů, vyhánějící časně zjara a listy, které rostou trochu později, koncem května. Na jeden šálek čaje potřebujeme jednu vrchovatou čajovou lžičku květů a listů smíchaných ve stejném poměru. Přelijeme vařící vodou a necháme odstát.Tento čaj, přislazený medem, pijeme co nejteplejší několikrát denně.Obrazek
Rdesno ptačí Jednu vrchovatou čajovou lžičku rdesna ptačího přelijeme šálkem vařící vody. Necháme odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích dva šálky čaje denně.
Sléz přehlížený Jednu vrchovatou čajovou lžičku listů, květů a stonků slézu přehlíženého namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh po scezení ohřejeme. Pijeme po doušcích. Během dne vypijeme dva až tři šálky čaje. Při silném nachlazení používáme teplý čaj i k obkladům průdušek, krku a plic.

Babská rada Na dno menší nádoby nalijeme mléko tak, aby pokrývalo dno. Přidáme 125 g tvarohu a za stálého míchání ohříváme. Teplý tvaroh, v žádném případě horký, rozetřeme na čisté lněné plátno a na noc přiložíme jako obklad na hrudník.

RÝMA

 

Heřmánek pravý Jednu vrchovatou polévkovou lžíci heřmánku pravého přelijeme litrem vařící vody a nad hrncem, pod ručníkem, vdechujeme páry. Tato léčba je účinná jen tehdy, když po ní zůstaneme v teple.

Babská rada Provádíme 10 až 15minutové koupele nohou v horké vo­dě se solí.Voda by měla být co nejvíce horká a neustále ji doléváme.